Nebezpečí orálního sexu? Kapavka, o které nemusíte vědět, varuje WHO

Orální sex může vést k nákaze nebezpečnou kapavkou a odmítání kondomů bakterii jen pomáhá šířit, uvádí Světová zdravotnická organizace. Léčba je podle organizace mnohem obtížnější než dřív, v některých případech dokonce nemožná. Pohlavně přenosná infekce si totiž rychle vyvíjí rezistenci vůči antibiotikům. Tématu se věnuje britský server BBC.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapavkou onemocní každý rok kolem 78 milionů lidí. Na snímku bakterie Neisseria gonorrhoea.

Kapavkou onemocní každý rok kolem 78 milionů lidí. Na snímku bakterie Neisseria gonorrhoea. | Zdroj: Profimedia

Podle expertů je situace vážná a nových léků vzniká pomálu. Sexuálně přenosnou infekcí onemocní každý rok kolem 78 milionů lidí.

Zabije nás láska k antibiotikům? Bakterie brzy už nic nezastaví, varuje WHO

Číst článek

Světová zdravotnická organizace (WHO) analyzovala data ze 77 zemí. Ta ukázala, že odolnost proti antibiotikům je u kapavky široce rozšířená. Doktorka Teodora Wi z WHO pro server BBC uvedla, že existují už tři případy - v Japonsku, Francii a Španělsku - kdy infekce nebyla dokonce léčitelná.

„Kapavka je velice inteligentní bakterie, pokaždé když použijete novou třídu antibiotik k její léčbě, stane se odolnou," uvedla Wi. Většina případů kapavky se přitom vyskytuje v chudých zemích, kde se odolnost vůči infekci detekuje hůř. „Tyto případy mohou být jen špičkou ledovce," komentovala lékařka.

'Infekce v krku'

Kapavka může infikovat genitálie, konečník i hrdlo. Právě poslední zmiňované je ale to, co zdravotníky znepokojuje momentálně nejvíc.

Co to je kapavka?

Nemoc je způsobena bakterií zvanou Neisseria gonorrhoea. Infekce se šíří nechráněným sexem, ať už vaginálním, análním nebo orálním. Symptomy mohou zahrnovat zelené nebo žluté výtoky z pohlavních orgánů, bolest při močení či krvácení mezi menstruacemi. Neléčená infekce může vést k neplodnosti, zánětlivému onemocnění pánve či přenosu na dítě během těhotenství. U některých pacientů se symptomy jasně neprojevují.

Podle doktorky Wi právě užívání antibiotik může zapříčinit, že se bakterie stane odolnou. „Když používáte antibiotika, abyste léčili infekci, jako je třeba normální bolest v krku, mísí se s druhy Neisseria bakterií, což může vést k rezistenci," uvedla.

Podle dalšího z doktorů Marka Lawtona z britské asociace sexuálního zdraví a HIV si lidé kapavky v hrdle málokdy všimnou, a proto ji jednoduše mohou šířit orálním sexem dál. Nejlepším řešením je dle jeho názoru nechat se testovat, aby pacient minimálně o infekci věděl a mohl předejít dalšímu šíření.

WHO proto vyzývá země, aby monitorovaly šíření odolné kapavky a investovaly do nových léků. Podle lékařky Manicy Balasegaramové je situace vážná i ve farmacii. „Existují jen tři léčiva, která jsou kandidáty pro vývoj, nikdo ale nemůže garantovat, že budou fungovat," řekla pro BBC.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme