Jak se přenáší koronavirus? Spíše než ze vzduchu se do těla dostane kontaktem ruky s obličejem

Kolikrát za hodinu se dotknete obličeje? Podle studie z univerzity New South Wales v průměru 23krát za hodinu. A právě dotyky obličeje jsou jedním ze způsobů, jak se může do lidského těla dostat koronavirus. Před kontaktem očí, úst a nosu s rukama varuje i Světová zdravotnické organizace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté chránící se obličejovými maskami v obchodní čtvrti v Soulu

Turisté chránící se obličejovými maskami v obchodní čtvrti v Soulu | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Koronavirus se svým přenosem příliš neliší od chřipky a podobných virových onemocnění. Přenáší se v některých případech přímo z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. „Jedná se o takzvanou kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest,“ uvádí české ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

‚Naši zaměstnanci jsou ve styku s turisty z celého světa.‘ Hrad kvůli koronaviru nakoupil stovky masek

Číst článek

Přímý kontakt

Stejně tak jako se může nemoc šířit přímým kontaktem s nakaženou osobou, můžete se nakazit i kontaktem s infikovaným objektem nebo povrchem. V tomto případě ale ministerstvo zdravotnictví podotýká, že virus mimo lidský organismus nepřežije více než několik hodin. Není tedy nutné se obávat, že by k nám koronavirus doputoval například uvnitř balíčků z nemocí zasažených oblastí.

Světová zdravotnická organizace na svém webu uvádí jako jeden ze způsobů přenosu viru dotýkání se očí, úst a nosu. Je to z toho důvodu, že naše ruce přijdou do kontaktu s mnoha různými povrchy.

Známá fakta o koronaviru přehledně: mapa, příznaky i léčba nákazy, která se šíří za hranicemi Číny

Číst článek

Chytíme se madla v tramvaji, otevíráme dveře obchodu nebo se přidržíme zábradlí. A nevíme, kdo se onoho místa dotknul před námi. Jakmile se naše ruce jednou virem kontaminují, mohou právě zmíněnými orgány přenést virus do našeho těla.

23 krát za hodinu

Všimli jste si někdy, kolikrát za hodinu si promnete oko, poškrábete se na tváři, dotknete se úst? Podle studie, která vyšla v American Journal of Infection Control, se sledovaní studenti medicíny z univerzity New South Wales dotkli svého obličeje v průměru 23krát za hodinu. Z toho 44 procent doteků zahrnovalo kontakt se sliznicemi, které jsou v ústech, nose nebo očích. 

„Je velmi těžké to změnit, protože ani nevíme, že to děláme," řekl na adresu dotýkání se obličeje pro The Washington Post William Sawyer, lékař z Ohia a zakladatel neziskové organizace Henry the Hand.

Tři scénáře vývoje koronaviru: přísná opatření, epidemie v chudých zemích a běžná součást života

Číst článek

Lidé se také podle Sawyera nakazí virem s větší pravděpodobností právě při kontaktu s kontaminovaným povrchem. Virus se jim zachytí na rukou a oni se následně dotknou obličeje. Je to pravděpodobnější, než že vdechnou virus v kapičkách vykašlaných nakaženým člověkem.

Ve středu na summitu v Bílém domě americký prezident Donald Trump prohlásil, že kvůli prevenci nákazy koronavirem se už týdny nedotkl své tváře. A dodal, že mu to chybí.

Deník The Washington Post ve čtvrtek zveřejnil video. V něm jsou sestříhané záběry amerických politiků a dalších autorit. Zatímco v jeden okamžik mluví o prevenci nákazy, o pár vteřin později se dotýkají obličeje nebo si strkají prsty do pusy. Senátorka Alexandria Ocasio-Cortezová ve videu zdůrazňuje, jak důležité je nedotýkat se obličeje. O tři vteřiny později si upravuje vlasy a přitom rukou přejede i přes svoji tvář.

Podle profesora psychologie Elliota Berkmana není jednoduché zvyk, jako je sahání si na obličej, změnit. „Člověk je k vytváření zvyků stvořený.“ Nelze lidem jenom říci, aby přestali. Berkman řekl, že na zvyk musí člověk vyzrát, nebo si vytvořit jiný.

Doporučuje nosit něco na rukou nebo obličeji - nemusí to být rouška, pokud nejste nemocní - co může posloužit jako připomínka, která přeruší zautomatizovaný pohyb. Pokud se potřebujete poškrábat na obličeji, nejprve si prst obalte papírovým kapesníkem. 

Online reportáž

  • NAKAŽENÍ V OLOMOUCKÉM KRAJI. V Olomouckém kraji jsou podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) tři případy nákazy koronaviru. Hejtman to dnes večer řekl České televizi. Prvním případem v kraji byl dnes Japonec, který žije v Olomouci, leží na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. Další dva nakažení jsou manželský pár z Litovle.

  • NAKAŽENÉ DÍTĚ NA PRAZE 6. Koronavirem se nakazilo také dítě docházející na ZŠ Norbertov v městské části Praha 6. Na svém facebooku o tom informovala radní pro školství Marie Kubíková.


    Foto: Reprofoto iROZHLAS.cz

  • NÁKAZA OD NĚMCŮ. Hygienici se snaží zjistit zdroj nákazy v případě pražského řidiče Uberu, podle českých úřadů jde totiž o zlomový případ. Zatím se totiž neví, jak se koronavirem nakazil. Podle ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové mohl muž nemoc chytit od Němců, kterým pronajímal přes Airbnb byt. „On sám je uváděl jako možný zdroj, že měli obtíže, kašlali a měli teplotu. Takže se to nabízí,“řekla pro iROZHLAS.cz šéfka pražské hygieny Zdenka Jágrová.

  • USA

    RUŠENÍ MÍTINKŮ V USA. Uchazeči o prezidentskou nominaci demokratů Bernie Sanders a Joe Biden zrušili kvůli koronaviru mítinky v Ohiu. Je to prvně, co infekce významně narušila kampaň.

  • ROZHOVOR SE STUDENTEM VŠE. Studentka VŠE nakažená koronavirem minulý týden na semináři přišla do kontaktu se 70 spolužáky, všichni jsou nyní v karanténě. „Vlastně ani nevíme, o kterou studentkou jde, jméno nám škola nesdělila,“ říká pro iROZHLAS.cz jeden z nich, student Jiří.

  • ZÁKAZ VSTUPU DO BOSNY A HERCEGOVINY. Bosna a Hercegovina dnes zakázala vstup do země osobám cestujícím ze států, které jsou nejvíce zasaženy novým koronavirem. Opatření začalo platit poté, co se v zemi potvrdily další tři nákazy a počet nemocných tím vzrostl na sedm. 

  • NEDOSTATEK RESPIRÁTORŮ. Zástupci některých nemocnic upozornili na dnešním jednání na úřadu vlády ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že nemají dostatek respirátorů. Ministr je ujistil, že do konce týdne jim stát zašle zásobu, která bude nemocnice na čas saturovat.

  • DATA O KARANTÉNĚ. Je zavedení povinné karantény účinným opatřením v boji proti koronaviru? Podle čerstvé zahraniční studie omezení kontaktu mezi lidmi může ovlivnit další šíření nemoci. Podrobnější data si můžete přečíst v tomto článku.

  • Evropská Unie

    FINANČNÍ BOJ PROTI VIRU. Evropská unie brzy uvolní 7,5 miliardy eur na investice na pomoc v boji s koronavirem. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové má v reakci na epidemii vzniknout nový investiční fond. 

  • POMOC STUDENTŮ. Stát chce vyzvat studenty 5. a 6. ročníků lékařských fakult, aby pomohli v nemocnicích, kterým můžou chybět sestry kvůli uzavření škol, řekl premiér Babiš pro Českou televizi. 

  • OPATŘENÍ V PRAZE. V Praze nepojedou vzhledem k uzavření škol kvůli ohrožení koronavirem školní autobusy a omezí se provoz linky 119 na letiště. Na rozdíl od škol zůstanou otevřeny domy pro děti a mládež. Bezpečnostní rada zároveň doporučila nezavírat městskou galerii, muzeum, planetárium či pobočky Městských knihoven, uzavřena bude pouze Ústřední knihovna.

  • VÝTKA PRO NEJEDLÉHO. Prezident Miloš Zeman počítá s tím, že po návratu ze summitu v Číně by strávil karanténu v Lánech. Svému poradci Nejedlému chce vytknout porušení karantény. Řekl to v rozhovoru pro TV Nova. 

  • VYJÁDŘENÍ PREMIÉRA.

    „Přijali jsme jedny z nejtvrdších opatření v Evropě, ale je to důležité. Musíme zastavit ten vir, to je základ. Samozřejmě dopady na ekonomiku budou, chceme podpořit především malé a střední podniky, které mají problémy. S ekonomickými důsledky počítáme, celkový dopad na Evropu bude velký,“ řekl premiér Andrej Babiš České televizi.

  • Česko

    NOVÁ ČÍSLA. Počet nakažených koronavirem v Česku se zvýšil o další tři na 61. Za dnešek je 21 nových případů, řekl v ČT ministr Adam Vojtěch. Očekává další nárůst.

  • SLOVINSKO UZAVŘE HRANICE. Slovinsko uzavře svou hranici s Itálií. Na twitteru to oznámil slovinský premiér Marjan Šarec. Kdy začne nařízení platit, podle Reuters není jasné.

  • Česká filharmonie ruší program.


    Foto: Michaela Danelová, iROZHLAS.cz

  • Česko

    ČEŠTÍ PACIENTI MIMO OHROŽENÍ ŽIVOTA. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) všichni lidé, kteří jsou v Česku hospitalizováni kvůli koronaviru, mají mírný průběh nákazy a nikdo z nich není v ohrožení života.

  • Itálie

    PŘIBÝVÁ MRTVÝCH V ITÁLII. V Itálii zemřelo už 631 lidí nakažených koronavirem, za 24 hodin se počet zvýšil o 168 mrtvých. Počet infikovaných vzrostl na 10 149, oznámily úřady.

  • STUDENTKA VŠE. Jedna z pacientek s koronavirem je studentkou Vysoké školy ekonomické v Praze. VŠE to uvedla na webu, od pondělí je uzavřená a v kontaktu s hygieniky. 

  • Česko

    58 NAKAŽENÝCH. V Česku je 58 případů nákazy novým koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to řekl ve vysílání Radiožurnálu. 

Načíst další

Tereza Kráčmarová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme