Čtyři espressa v jedné plechovce. Energetické drinky jsou rizikový trend mezi mladými

Pití energetických nápojů patří už nějakou dobu k trendům mezi dospívajícími, zájem podporují i influenceři na sociálních sítích. Před nedávnem se málem zhroutil internet, a pak i maloobchodní řetězce kvůli jednomu takovému nápoji. Podle odborníků ale přinášejí mladým lidem řadu závažných problémů. „Když děti užívají častěji energetické nápoje, tak je jim ve výsledku hůř,“ říká psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek v podcastu Vlna Radia Wave.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energetický nápoj

V Ústeckém kraji patří mezi rizikové konzumenty energetických nápojů každý pátý školák (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

V jednom espressu je mezi 60 a 80 miligramů kofeinu. Jeden z nejžádanějších energetických nápojů současnosti tudíž obsahuje se svými 200 miligramy kofeinu tři až čtyři espressa. Konzumace takového množství látky může způsobit problémy se spánkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si podcast Vlna od Ondry Šebestíka a Terezy Havlínkové o tom, jestli energetické nápoje skutečně dodávají energii a zda by je měli pít mladiství

„Ve věku 11 až 15 let pije podle naší studie každý pátý školák jeden drink týdně, 13 procent pije dva a více za týden a každý den konzumuje energeťáky čtyři procenta teenagerů, což je asi 70 tisíc dospívajících napříč Českem,“ říká Petr Baďura z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, který je součástí řešitelského týmu HBSC studie (Health Behaviour in School Aged Children).

Sever Čech

Poslední česká data máme z června 2022, kdy na vzorku 15 000 dětí ve věku 11, 13 a 15 let zjišťovali výzkumníci a výzkumnice detaily životního stylu dospívajících lidí.

Problematický je v mnoha socioekonomických indexech sever Čech a celé Podkrušnohoří a s tím souvisí i zhoršené ukazatele zdravého životního stylu. V Ústeckém kraji patří mezi rizikové konzumenty energetických nápojů každý pátý školák.

Vysoký obsah kofeinu či draslíku. Nápoje Prime mohou u dětí narušit spánkový režim, varuje lékařka

Číst článek

Psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek mluví o začarovaném kruhu. „Je to móda a mladí nechtějí vybočovat. Některé děti se tím v podstatě medikují. Nakonec to pijí proto, že si na to prostě zvykly. Když je dětem hůř, snaží se svůj psychický stav napravit. Funguje to i naopak. Když děti užívají častěji energetické nápoje, tak je jim ve výsledku hůř,“ vysvětluje.

Problémy se spánkem nejsou jediným negativním efektem nadměrného příjmu kofeinu. V roce 2017 zasáhla Spojené státy zpráva o úmrtí šestnáctiletého mladíka, který vypil krátce za sebou kávový nápoj z fastfoodového řetězce, plechovku limonády a plechovku energetického nápoje.

Koroner tehdy označil za příčinu úmrtí selhání srdeční činnosti v závislosti na příliš velké dávce kofeinu. Předtím netrpěl mladý muž žádnými zdravotními potížemi.

Více podrobností o působení energetických nápojů na mladé lidi si můžete poslechnout v záznamu celého pořadu Vlna v úvodu článku.

Ondřej Šebestík, Tereza Hlavinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme