Digitální závislost? Dotýkejte se hlíny, je to léčebné, radí psychiatr a adiktolog Kmoch

„Jsou pravidla, která by se měla v rodině určit a dodržovat, například společný čas strávený bez mobilů. Propaguji večeře bez digitálních technologií. A když se to naučí rodiče, můžou to vzít za své i děti,“ říká psychiatr a adiktolog Vladimír Kmoch. Co pak považuje dokonce za ohrožení zdraví teenagerů, je noc, případně pozdní večer s mobilem. Má i rady, jak začít s terapií přírodou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sázení rostlin

Rytí záhonů a práce v zahradě může být terapeutická (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

„Hlavně u teenagerů má spánek zásadní roli. Ukazuje se, že to, co naspí do půlnoci, má vliv i na jejich výšku. Protože růstový hormon se vyplavuje jen do půlnoci. Jde i o kvalitu spánku, která zas souvisí s melatoninem, potom i s imunitou, také s kapacitou paměti, s koncentrací na látku druhý den ve škole atd.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Hovory Naděždy Hávové

„Takže si digitální zdraví můžete udržet v případě, že budete dobře spát, snažit se mít večeři bez mobilů. A přestože se děti obtížně obejdou bez obrazovek při vzdělávání, přesto platí, že by děti do dvanácti let věku měly u digitálních technologií za den trávit maximálně dvě hodiny,“ vypočítává psychiatr. Jinak jim hrozí obezita, poruchy zraku a další choroby. 

Dřív se uvádělo, že dívky tráví víc času na různých sociálních sítích, chlapci pak častěji hrají online hry – ale i ty už stále víc připomínají sociální sítě. „Teď se ukazuje, že dívky, které hrají víc online hry, mají větší a závažnější dopady na duševní zdraví,“ říká. 

Když to pak psychiatr shrnuje, tvrdí, že dopady digitálních technologií jsou vidět v rostoucím množství sebepoškozování, je víc úzkostí, depresí a roste i dětská nespavost. 

Dotýkejte se hlíny

Psychiatr a adiktolog Vladimír Kmoch se také věnuje terapii přírodou. Když člověku není dobře na duši, jeho trable mohou léčit zvířata a rostliny. „Projít se zahradou je vždy dobré – je to forma prevence, nemusí jít hned o léčbu,“ vysvětluje.

28:25

Úzkosti a deprese. Duševní zdraví dětí a mladistvých v Česku je na tom čím dál hůř

Číst článek

„Ideální je se třeba začít starat o záhon s mrkví, protože tam máte i fyzickou aktivitu. Jednou jsme zjišťovali, jaká fyzická aktivita v zahradě je ta největší, tedy pokud jde o množství vydané energie. A rytí záhonů je skvělé, ještě lepší je přehazování kompostu.“

„Už jen to ponoření rukou do hlíny je skvělé. Protože tam máte množství senzorických vjemů, tedy vedle vizuálních a audio vjemů ze samotné přírody. Dotýkat se hlíny je prostě léčebné, navíc máte kontakt s obrovským množstvím mikroorganismů. Říká se, že v jedné hrsti zeminy je víc organismů než lidí na celé planetě. Takže to je obrovský vesmír, který máte v ruce.“ 

A když nemáte možnost jít na zahradu, stačí podle psychiatra jen truhlík na balkoně, nebo květináč na okně. To už si ale poslechněte v audiozáznamu rozhovoru v pořadu Hovory. Ptá se Naděžda Hávová.

Naděžda Hávová, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme