Tma, do které se nerozkoukáte. Kavárna Potmě přibližuje lidem každodenní život nevidomých
„Představte si tmu, do které se nerozkoukáte,“ tak popisuje kavárnu Potmě ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. „Je to unikátní koncept plně zatemněné kavárny, v níž obsluhují zrakově postižení již od roku 2006,“ dodává. Kavárnu bude možné navštívit od 13. do 24. září na Karlově náměstí v Praze. Poté se projekt přesune do Olomouce.
Kavárna Potmě přibližuje vidícím život nevidomých v absolutní tmě a představuje je v jiné roli – v roli těch, kteří se ve tmě orientují sluchem a hmatem a na které se mohou při pohybu ve tmě plně spolehnout.
Kde hledat informace?
Podrobnosti o projektu Kavárna Potmě, o tom, kde a kdy je do ní možné zavítat, a spoustu dalších důležitých informací naleznete zde.
Za Kavárnou Potmě stojí Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu. Kromě přiblížení světa nevidomých zdravým lidem má ještě jeden důležitý cíl, a to nabídnout lidem se zrakovým postižením smysluplnou pracovní příležitost a ukázat, že mohou pracovat i na jiných pozicích než jako například hudebníci, maséři či ladiči.
Jak správně pomoct lidem s hendikepem? ‚Popisujte, navádějte, nesahejte na psa,‘ doporučuje nevidomá
Číst článek
Kdo s nápadem na koncept kavárny Potmě přišel?
Inspirací byla před sedmnácti lety restaurace Potmě v Německu. Martina Kaderková, tehdejší ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu, stála u začátků kavárny v Praze na Ovocném trhu a také pojízdné Kavárny Potmě v podobě zatemněného autobusu, který přivážel zážitek i do regionů Česka.
Jak moc je náročné celou akci uskutečnit?
V roce 2019 získala Kavárna Potmě podobu modulární a mobilní kavárny pro dvanáct či 24 hostů. Moduly pro Světlušku dopravuje a montuje společnost Koma Rent.
Světluščí tým se stará o chod kavárny, zásobování, tým kavárníků i doprovodný program. Navštěvujeme v letních a brzkých podzimních měsících festivaly, městské slavnosti či turisticky zajímavá města. Do kavárny zveme na osvětové workshopy školy i firemní kolektivy.
Kolik nevidomých je do akce zapojeno a hlásí se dobrovolně?
Každou sezonu pracuje na Kavárně Potmě až dvacet kavárníků z celé republiky. Jsou mezi nimi mladí studenti i dospělí, kteří o zrak přišli až v dospělosti. Pro ty je mnohdy kavárna a její kolektiv příležitostí být opět samostatní a učit se dovednostem, které obnáší komunikace s hosty, práce v týmu i obsluha kavárny.
Navigace pro nevidomé. Vědci z ČVUT se snaží pomoci s orientací lidem, kteří nedávno přišli o zrak
Číst článek
V týmu Kavárny Potmě jsou také vidící kolegyně a kolegové, kteří zajišťují ty aktivity, kde je nutná vizuální kontrola. Doprovází kavárníky na ubytování či dopravu, jsou-li ve městě, které neznají, a obtížně by se tak bez průvodce orientovali.
Práce v kavárně obnáší hned několik rolí, hostes, který vítá hosty před kavárnou „na světle“ a představuje chod kavárny, průvodce, který zavádí hosty na jejich místo do kavárny „do tmy“, číšník, který obsluhuje, a barman, který připravuje nápoje a drobné občerstvení.
Ještě někdo další?
V týmu kavárny jsou vždy i lektoři, kteří připravují doprovodný program, a hlavně osvětové workshopy pro děti. Lektoři mají připravené nejen povídání o zrakových vadách a základech komunikace s nevidomými, ale také zapojují ve smyslových hrách kompenzační smysly hostů kavárny – hmat, čich i sluch.
Po celém Česku
V jakém městě jste zaznamenali největší úspěch?
V posledních dvou letech se těší velkému zájmu kavárna v Brně a Olomouci. Myslím ale, že nejúspěšnějšími bývaly výjezdy na festival Jičín město pohádek, to bylo ale ještě se zatemněným autobusem Kavárny Potmě. Tradičně má své stálé i nové hosty kavárna každý rok v Praze.
Jsou nějaká omezení na vstup? Přece jen by u někoho naprostá tma mohla způsobit určité zdravotní či psychické obtíže.
Každého hosta před vstupem do kavárny instruujeme, jak se v kavárně chovat, aby to bylo bezpečné a aby nepokazil zážitek sobě ani ostatním hostům. Pokud by komukoliv nebyl pobyt ve tmě příjemný, průvodce ho vyvede ihned na světlo.
Tvůrci z Brna připravili mobilní hru pro nevidomé. Zkusit si ji můžou i lidé se zdravým zrakem
Číst článek
Občas se stává, že tmu hůře snášejí menší děti, protože je pro ně obtížné pochopit, že simulovaná slepota v prostředí kavárny je jen na chvilku, že jde jen o zážitek a získání pocitu a uvědomění života člověka se zrakovým postižením. Jsou i tací hosté kavárny, kteří si tmu užívají, a půlhodina je jim málo. Takoví hosté v kavárně hrají společenské hry, kreslí nebo si vykládají s kavárníky.
Sháníte i nějaké dobrovolníky, kteří vám s celou akcí pomáhají?
Děkuji vám za tuto otázku. Ano, jak jsem zmínila, Světluška zajišťuje celý chod kavárny a současně každý rok doplňuje vidící personál kavárny, tedy asistenty kavárníků. Jsme moc rádi, když si k nám cestu najdou třeba i studenti speciální pedagogiky, kteří tak mohou získat potřebnou praxi a osobní zkušenost práce s lidmi se zrakovým postižením.