Prince Andrew se dohodl s Giuffreovou, která ho vinila ze sexuálního napadení. Pošle peníze na charitu
Britský princ Andrew se dohodl na finančním vyrovnání s Američankou Virginií Giuffreovou, která ho obvinila ze sexuálního napadení z roku 2001 a chtěla se s ním soudit v New Yorku. Oznámili to v úterý podle agentury AFP v soudním dokumentu advokáti žalující ženy.
Osmatřicetiletá Giuffreová loni v srpnu obvinila prince, že ji fyzicky a sexuálně napadl, když ji jako nezletilou nabízel k sexu finančník Jeffrey Epstein. Andrew tvrzení Giuffreové, že se na ní „dopustil sexuálního útoku a ublížení na zdraví“, odmítal.
Právníci 61letého druhorozeného syna britské královny Alžběty II. v lednu požádali americký soud, aby v občanskoprávním sporu rozhodovala porota. V úterý přišlo oznámení o mimosoudní dohodě.
Peníze pro charitu
V soudním oznámení právníci Giuffreové i Andrewa sdělili, že dohoda zahrnuje blíže nespecifikovanou sumu, kterou Andrew chce věnovat charitativní organizaci Giuffreové na podporu obětí sexuálního násilí.
Princ Andrew kvůli procesu ohledně sexuálního napadení vrátil vojenské tituly a královské záštity
Číst článek
„Princ Andrew nikdy nechtěl pošpinit osobnost paní Giuffreové a připouští, že trpěla jak coby uznaná oběť zneužívání i jako důsledek nespravedlivých veřejných útoků,“ stojí v soudním dokumentu.
Epsteinova kauza
Případ je součástí sexuálního skandálu kolem Epsteina, s nímž se Andrew přátelil podobně jako další osobnosti včetně amerických exprezidentů Donalda Trumpa a Billa Clintona. Epstein, který byl podezírán ze sexuálního vykořisťování desítek mladých dívek, spáchal v roce 2019 sebevraždu v newyorském vězení, kde čekal na soudní proces.
„Je známo, že Jeffrey Epstein po mnoho let nabízel k sexu nespočet mladých dívek. Princ Andrew lituje svého vztahu s Epsteinem a chválí statečnost paní Giuffreové a dalších obětí, které se postavily za práva svá i ostatních,“ stojí dále ve sdělení.
Porota uznala britskou celebritu Maxwellovou vinnou. Napomáhala Epsteinovi zneužívat dívky
Číst článek
„Slibuje (Andrew), že bude prokazovat svou lítost za spojení s Epsteinem podporou boje proti zlu obchodování s bílým masem a podporou jeho obětí,“ cituje z textu agentura AP.
Epstein uzavřel s Giuffreovou jednu dohodu už v roce 2009. Za to, že stáhla podobnou žalobu na něj, jí finančník zaplatil 500 tisíc dolarů (téměř 11 milionů korun).
Andrewovy vazby na Epsteina podkopaly jeho pověst u veřejnosti a postavení v britské královské rodině. Andrew musel kvůli případu vrátit vojenské tituly a královské záštity panovnici Alžbětě II. Princ již také nemůže používat titul „Jeho královská Výsost“ a jeho role mají připadnout dalším členům královské rodiny.