V Rusku se slaví letos podruhé Nový rok. I s českým kuchařem vařícím německá a rakouská jídla

Ruská pravoslavná církev oznámila, že nebude přecházet ze starého juliánského kalendáře na nový, gregoriánský, a tak budou Rusové i nadále slavit dva Nové roky. Ten druhý je čeká v pondělí a v neděli tedy mají druhého Silvestra. V Moskvě natáčel zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín.

Reportáž Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tverské náměstí v Moskvě

Tverské náměstí v Moskvě | Foto: Martin Dorazín

Moskvané a hosté Moskvy mají v těchto svátečních dnech a zvláště v neděli na Silvestra (podle starého kalendáře) snad milion možností jak tento den velmi příjemně strávit.

Například před radnicí v centru Moskvy na Tverském náměstí – jsou tady kolotoče pro děti v retro stylu, dlouhé skluzavky, spousty nádherně ozdobených stromků, vyhrává hudba, tancují tady tanečníci a návštěvníci si zde mohou koupit spousty dobrot, spojených s oslavami příchodu nového roku či s oslavami pravoslavných Vánoc. Konají se tady také různé tvůrčí dílny včetně kuchařských kurzů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy Nového roku v ruské metropoli natáčel zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín

V jednom z těchto stánků vede své kuchařské kulinářské kurzy pan Pavel Dohnal. Co ho sem přivedlo?

„Přivedly mě sem Vánoce. V tento pro Rusy vánoční čas jim chci předat trochu českého vánočního tepla, ale zároveň i dobré jídlo. Letos se bohužel s organizátory nepodařilo dohodnout českou a slovenskou kuchyni. Nicméně aby to teplo bylo předáno, tak jsem souhlasil s tím, že místní obyvatele naučím vařit německou a rakouskou kuchyni,“ popisuje pro Radiožurnál.

Konkrétně dělá vídeňský řízek, guláš, eintopf či drážďanskou štolu a knedlíkovou roládu. Hodně lidí si zapisuje recepty, berou to vážně. Nejenom že se sem přijdou najíst a pobavit, ale také si z toho něco odnesou i do své vlastní kuchyně.

Pavel Dohnal během příprav eintopfu | Foto: Martin Dorazín

Politika, historie i vztah k Česku

„Já si myslím, že je to pro lidi zajímavé potkat živého Čecha. Uprostřed Moskvy tak mají možnost klást Čechovi otázky, které je vzhledem k samotnému Česku zajímají,“ myslí si.

Podnikatel Pavel Dohnal spojuje své kurzy vaření nejenom s tím, že lidem poradí, co patří do takového německého eintopfu, ale také je to takový krátký výlet do historie české literatury a kultury. Někdy ovšem padají i politické otázky.

Stánek s trdelníkem lze nalézt i uprostřed Moskvy | Foto: Martin Dorazín

Jedna z malých slečen se zeptala, co to byl ‚rudý mor‘, což se poměrně dost těžko vysvětluje. Zvláště když nevíte, jací lidé sem přišli a jaké jsou jejich politické názory.

„Slečna je mladšího věku, takže pochopitelně neví, co to byl ‚červený mor‘. Lidé se tu nicméně zajímají nejen o historii, zajímá je historie Česka, Československa i Českého království. Česko jako takové, případně Československo je zde stále v kurzu. Bohužel se mi v tomto roce nepovedlo to, co vloni – to jsem tu měl dva muzikanty z Moravy. Jeden s heligonkou a druhý s vozembouchem. Nejenom jsme tu vařili, ale i zpívali a hráli,“ vypráví pan Dohnal.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme