Nepracující důchodci propadají pití a depresím, vláda navrhuje pozdější odchod do důchodu

Smutná data vyplývají z výzkumu mezi ruskými ženami ve věku 55 až 64 let a muži ve věku 60 až 64 let. Podle psychiatra ministerstva zdravotnictví se u mnoha starších lidí vyskytuje jev označovaný jako „sociální osiření,“ kdy se snaží pocit nepotřebnosti a osamění vyléčit alkoholem. Ženy v Rusku odcházejí do důchodu v 55 a muži v 60 letech, vláda navrhuje zvýšení na 63 a 65 let.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seniorka, důchodkyně (ilustrační foto)

Nepracující ruští důchodci propadají pití a depresím. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Ruští důchodci, kteří dále nepracují, mnohem více pijí a propadají depresím, než jejich pracující vrstevníci. Vyplývá to ze zprávy hlavní geriatrické lékařky ruského ministerstva zdravotnictví Olgy Tkačevové.

Většina prodejen v den vysvědčení prodala mladistvým alkohol, ukázala nejrozsáhlejší kontrola inspektorů

Číst článek

„Výsledky výzkumu ukázaly, že spotřeba alkoholu nepracujících mužů je skoro třikrát vyšší a příznaky deprese bývají téměř pětkrát častější," uvedla expertka. Alkoholismus je u nepracujících důchodců téměř třikrát častější než u pracujících a „skutečná deprese" dvakrát častější.

Zmíněný výzkum se týkal žen ve věku od 55 do 64 let a mužů ve věku 60 až 64 let. V Rusku ženy odcházejí do důchodu v 55 a muži v 60 letech, vláda však nedávno navrhla postupně zvýšit tuto hranici na 63 let u žen a na 65 let u mužů. Odezva veřejnosti je ale velice negativní. Podle průzkumů je 90 procent společnosti proti. Kreml raději dává najevo, že prezident Vladimir Putin nemá s penzijní reformou nic společného. Přesto podle průzkumů Putinova popularita klesla na nejnižší úroveň od ruskou veřejností oceňované anexe Krymu v roce 2014.

„U starších lidí jsou příznačné deprese, pocity osamění a nepotřebnosti, z čehož se pokoušejí vyléčit alkoholem, prášky na spaní a antidepresivy," vysvětlil hlavní psychiatr ministerstva zdravotnictví Jevgenij Brjun jev, který označil za „sociální osiření".

„Výsledky výzkumu ukázaly, že spotřeba alkoholu nepracujících mužů je skoro třikrát vyšší a příznaky deprese bývají téměř pětkrát častější.“

Ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová již dříve prohlásila, že penzijní reforma prodlouží profesně aktivní věk Rusů, a tím jim i prodlouží život. Stejný názor hlásí také ministr práce Maxim Topilin, podle kterého se má penzijní věk žen a mužů sblížit hlavně proto, že Rusky v průměru žijí výrazně déle než Rusové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme