Děti v Pensylvánii se mohou přihlásit do ,klubu Satana‘. Kvůli svobodě víry ho škola nemůže zakázat
Děti i jejich rodiče často ocení, když se žák může po škole věnovat pohybové, umělecké nebo nějaké jiné aktivitě. K debatnímu klubu, volejbalovému kroužku nebo klubu zájemců o životní prostředí by teď měl v jednom školním obvodě v americké Pensylvánii přibýt taky „klub Satana“. Předcházel tomu ale soudní spor.
Školní obvod Saucon Valley nejprve nedovolil, aby se After School Satan Club (v češtině Odpolední klub Satana) scházel v prostorách jeho škol, jak píše server The Hill. Obvod severně od Filadelfie spravuje tři veřejné školy ve městě Hellertown.
Lidé budou víru hledat dál, ale ne v kostele. Vnímáme velkou vlnu konspirací, tvrdí Pastoral Brothers
Číst článek
Vedení obvodu u soudu argumentovalo tím, že z formulářů, které měly děti přinést rodičům, aby s aktivitou potomků v klubu souhlasili, nebylo jasné, že Satanův klub není sponzorovaný školním obvodem.
Ve skutečnosti ho sponzoruje organizace Satanic Temple, tedy Satanský chrám. Právě ta dala případ k soudu, a to prostřednictvím Americké unie občanských svobod.
Unie školní obvod zažalovala za to, že zákazem Satanova klubu porušil první dodatek americké ústavy. Ten zaručuje kromě svobody slova a tisku i svobodu vyznání.
A žaloba uspěla. Federální soudce napsal, že odpůrci Satanského chrámu sice mohou zpochybňovat posvátnost kontroverzně pojmenované organizace, posvátnost prvního dodatku ústavy je prý ale důležitější. Přihlašovací formuláře do klubu ovšem podle verdiktu školní obvod rodičům žáků rozdávat nemusí.
Vzdor autoritám
Sama organizace Satanský chrám se označuje za neteistickou náboženskou organizaci. Její příznivci nevěří v Satana, ani nic nadpřirozeného.
Okopírovali naši modlu. Satanistická skupina žaluje společnosti Netflix a Warner Brothers
Číst článek
Používají sice satanistické symboly, ale Satan pro ně symbolizuje „Věčného rebela“, který vzdoruje autoritám, hájí osobní nezávislost, zpochybňuje svaté zákony a odmítá tyranii. Prosazují vědecká fakta, odluku náboženství od státu.
Satanský chrám má podle svých údajů přes 700 tisíc členů, a to nejen ve Spojených státech. Jde spíše o klub humanistických skeptiků, který se vymezuje proti nadřazenosti křesťanství a tomu, jak proniká do veřejného života. Prezentace v podobném stylu jako církev je záměrný, může tak využívat zákony chránící svobodu vyznání.
Satanský chrám má dvakrát týdně „bohoslužby“. Pořádá také různé akce, při kterých mu není cizí satira a kterými upozorňuje na porušování občanských práv nebo ovlivňování státu křesťanstvím. Často proto podává žaloby.
Satanistická klinika
Aktuálně organizace například bojuje za právo na interrupce. Americký Nejvyšší soud ho loni zrušil a konzervativci vedené americké státy umělé potraty hned zakázaly. V únoru Satanský chrám dokonce v Novém Mexiku otevřel online interrupční kliniku.
Těhotné tam zdarma můžou podstoupit „náboženský interrupční rituál“, kde jim specialista předepíše potratovou pilulku. Klinika nese název „Satanistická interrupční klinika matky Samuela Alita“.
Samuel Alito je konzervativní soudce Nejvyššího soudu, který se na zrušení práva na potraty ve Spojených státech přímo podílel. Spoluzakladatel Satanského chrámu Malcolm Jarry k tomu řekl, že Alitova matka v 50. letech zjevně možnosti potratu neměla a takhle to nyní dopadlo.