Obraz závislých lidí se mění. Bezdomovce na opiátech střídají v centrech pro léčbu lidé s telefonem v ruce

Představa o tom, jak vypadá závislý člověk – že je to bezdomovec s injekční stříkačkou v ruce, už úplně neodpovídá realitě. Alespoň se na tom shodují zástupci různých center pro léčbu závislostí. Jejich klienty jsou daleko častěji vlastně běžní lidé, kteří nadmíru užívají například alkohol, léky nebo se neobejdou bez mobilního telefonu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující v metru (ilustrační foto)

Na telefonu kromě nutných věcí k vyřízení máme ale taky lákadla jako sociální sítě (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Bez mobilu si to představit neumím, dělám z něj většinu svojí práce, mám skrz něj přístup ke svým financím a státní správě,“ popisuje třiatřicetiletý Jan. Podobně to s mobilem asi mají mnozí z nás. „Telefon si zkontroluju hned po probuzení, proběhnu notifikace, a když není nic důležitého, tak ho odložím a dospávám nebo vstanu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Závislých na sociálních sítích podle nízkoprahových center přibývá, a mění se tak i obraz o tom, kdo jsou vlastně závislí lidé

Na telefonu kromě nutných věcí k vyřízení máme ale taky lákadla jako sociální sítě nebo online hry. A není výjimkou, že si k nim pak třeba večer po práci otevřeme ještě víno nebo pivo.

Nelátkové závislosti

„Řešíme hodně alkohol. Obrovsky na vzestupu jsou nelátkové závislosti, jako je gambling nebo sociální sítě,“ říká Josef Šedivý z organizace SANANIM, která s léčbou závislostí pomáhá.

„Sociální sítě, ale i další online hry a aplikace jsou vyvíjeny s tím, abychom na nich trávily veškerý možný čas,“ doplňuje za společnost Magdaléna Ondřej Sklenář.

I proto se klienti center na léčbu závislostí v čase dost proměnili. „Je opravdu potřeba se oprostit od představy uživatele opiátů, který žije na ulici a žebrá nebo krade, aby měl na další dávku, to je už úplné minimum našich klientů, naše klientela je úplně běžná populace,“ upozorňuje Šedivý.

26:53

Nikdo nezačne pít jen tak. Vždy jsou za tím věci, které nevidíme, říká autorka Zápisníku alkoholičky

Číst článek

Důvody, proč se lidé stávají závislými, jsou ale stále stejné. „Nevidím moc rozdíl mezi sociálními sítěmi, alkoholem či drogami. Když se podíváme na projevy u jednotlivců, tak jsou totožné. Za závislostí je člověk a musíme se podívat, co tím řeší. Zjistíme, že za tím je bolest, osamělost, trauma,“ vysvětluje Sklenář.

Předávkování

I přes relativně nové závislosti ale drogy ze společnosti nezmizely. Pervitin a heroin stále dominují mezi nejčastějšími příčinami smrtelného předávkování u nás. Podle Národní protidrogové centrály stojí za víc než polovinou všech úmrtí, kterých loni bylo 48.

Velmi nebezpečný je kromě nich také fentanyl používaný v náplastech. Loni se jím předávkovali čtyři lidé, zatímco letos za prvních šest měsíců policie eviduje už deset takových případů.

Příchod fentanylu na český trh je strašákem. Je levnější i nebezpečnější než heroin, varuje Vobořil

Číst článek

„Představte si to jako velmi silné analgetikum. Fentanylové náplasti se používají obvykle v terminálních stadiích fatálních diagnóz, kdy ti lidé neumí přijímat tlumivé léky jiným způsobem. Velmi rychle to vyvolá silnou fyzickou závislost,“ popisuje ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych.

A na vzestupu je v poslední době taky užívání látek typu HHC. U těch odborníci varují před nečekanými účinky, látek je totiž na trhu hodně a špatně se v nich dá vyznat.

Daniela Vítů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme