Celosvětová stávka za klima. Do protestu za ochranu životního prostředí se zapojilo přes 150 zemí

Světovými metropolemi hýbou ekologické protesty iniciativy Fridays for Future. Demonstrace vyzývající k většímu úsilí v oblasti ochrany klimatu se mají odehrát ve 2600 městech víc než 150 zemí světa, včetně Česka. Zároveň tak začne Týden pro klima, který potrvá do 27. září a nabídne kromě protestních shromáždění i vzdělávací, debatní či kulturní program.

Praha (Aktualizováno: 14:45 20. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do celosvětové stávky se zapojila i čtyřicítka českých měst. V Praze se od rána postupně scházejí studenti, kteří se vydají na průvod centrem města. Odpoledne naváže Festival pro budoucnost na Střeleckém ostrově, kde vystoupí kromě hudebníků také odborníci na klimatické změny.

Babiš: Ke změně klimatu je třeba přistoupit realisticky, nemá to být fanatické náboženství

Číst článek

Iniciativu Týden pro klima v České republice podpořily mimo jiné organizace Greenpeace nebo NaZemi, ale i některé kulturní instituce. Třeba Institut umění – Divadelní ústav (IDU) v pátek na své budově v Celetné ulici v Praze vyvěsí černé vlajky, do stávky v Brně se zapojí Divadlo Husa na provázku nebo HaDivadlo.

Převážně mladí účastníci protestních akcí chtějí přimět světové vůdce, kteří se příští týden sejdou v New Yorku na klimatickém summitu, aby přijali naléhavá opatření s cílem zabránit celosvětové ekologické katastrofě, napsala agentura Reuters.

Protesty ve světě

Velká shromáždění se uskutečnila mimo jiné v australských městech Sydney a Melbourne. Podle televize BBC některé australské školy studenty samy vybízely, ať se do stávky zapojí.

Pátečních demonstrací v Austrálii se zúčastnilo dvakrát víc lidí než minulých protestních průvodů, uvedla iniciativa Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), která mladé ekologické aktivisty sdružuje. Podle aktivistů vyšlo do ulic australských měst na 300 000 lidí. 

Demonstrace za ochranu klimatu v Sydney | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Podobné protestní akce ohlásili aktivisté v téměř 160 zemích světa. V Thajsku na 200 mladých lidí vtrhlo do sídla ministerstva životního prostředí, kde si lehli na zem a předstírali smrt. „Takhle to dopadne, když teď klimatické změny nezastavíme,“ řekla organizátorka akce, 21letá Nantiča Očarenčajová.

Studenti na Šalamounových ostrovech, které společně s dalšími nízko položenými ostrovními zeměmi patří k oblastem nejvíce ohroženým klimatickými změnami, uspořádali demonstraci na pobřeží oblečení v tradičních sukních z trávy a s dřevěnými štíty v rukou. Naopak v Číně, která je největším zdrojem skleníkových plynů na světě, úřady žádné protesty nepovolily, uvedla agentura Reuters.

Demonstrace v Německu 

Za důslednější ochranu klimatu demonstrují stovky tisíc lidí také po celém Německu. Jen u Braniborské brány v centru Berlína se po poledni podle pořadatelů sešlo 80 000 lidí, desítky tisíc protestujících jsou také v Hamburku nebo Mnichově. V německé metropoli i Frankfurtu nad Mohanem od brzkého rána menší demonstrace narušovaly dopravu.

„Je velmi důležité, že tu dnes všichni jste, abychom jasně ukázali, co potřebujeme, a co chceme, a že jen dodržení klimatických cílů pro rok 2030 je málo,“ řekla na začátku berlínské demonstrace jedna z řečnic davu protestujících s mnoha barevnými transparenty.

Narážela tak na to, že Německo chce do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Podle některých odborníků, například profesora na univerzitě v nizozemském Wageningenu Niklase Höhneho, je to ale málo a Německo by mělo usilovat o redukci na úrovni 65 až 70 procent, aby se podařilo dodržet klimatickou dohodu z Paříže.

Částice smogu se dokážou dostat i k nenarozenému plodu, varují vědci. Mohou ohrozit vývoj dítěte

Číst článek

Protesty ve zbytku Evropy

Ve Varšavě a v dalších městech Polska, jehož energetika je silně závislá na uhlí, dnes uspořádaly protestní pochody tisíce mladých lidí s varovnými transparenty jako „Neexistuje žádná planeta B“. Mnoho polských středních škol dalo podle agentury AP studentům volno, aby se mohli globálního klimatického protestu zúčastnit.

Na náměstí u sídla úřadu slovenské vlády v centru Bratislavy se podle policie sešlo kolem dvou až tří tisícovek lidí. Organizátoři odhadli účast na asi 5000 lidí. Shromáždění v Bratislavě, po kterém následoval pochod účastníků ulicemi metropole, podpořily velké slovenské univerzity a Slovenská akademie věd.

Na některých místech demonstranti přicházejí na demonstrace s originálními transparenty nebo v maskách. Zpravodajský server BBC News například zveřejnil fotografii demonstranta kráčejícího v poměrně teplém počasí britským Manchesterem v převlečení za ledního medvěda. Ve Finsku zase na oteplování planety upozorňoval Santa Claus.

Klimatická demonstrace v Londýně | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Manifestace vyvrcholí v New Yorku 

Studenti od loňského září v pátečních dnech stávkují a demonstrují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Po politicích požadují razantnější kroky k omezení emisí skleníkových plynů, které podle názoru řady vědců způsobují na naší planetě klimatické změny. Tentokrát by se na výzvu studentů mohli do stávek a demonstrací zapojit i dospělí.

Manifestace vyvrcholí shromážděním před sídlem OSN v New Yorku, kde se v pondělí uskuteční klimatický summit. Newyorské manifestace se zúčastní i iniciátorka hnutí Thunbergová, která byla za svůj ekologický aktivismus navržena na Nobelovu cenu za mír.

Podporu páteční stávce za klima vyjádřila rovněž organizace Amnesty International, která nedávno Thunbergové udělila ocenění Velvyslankyně svědomí. Podle zástupců organizace se klimatické změny začínají dotýkat lidských práv, protože mohou mít negativní dopad na dostupnost čisté pitné vody, bydlení nebo zdravotní péči.

eku, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme