V USA i některých evropských zemích výrazně klesla porodnost. Na vině je omezení kontaktů i méně sexu
Místo baby boomu pokles porodnosti. Výzkumníci z německého Institutu Maxe Plancka poukazují na vůbec největší pokles porodnosti ve Spojených státech za poslední století. A zároveň upozorňují na to, že tento trend může trvat několik měsíců. Výrazně méně nově narozených dětí registrují taky některé evropské země. A to i přes to, že lidé kvůli pandemii koronaviru v posledním roce zůstávali častěji doma.
Výzkumná společnost Brookings Institution už loni v červnu zveřejnila studii, která počítala s poklesem počtu narozených dětí ve Spojených státech v roce 2021 o 300 až 500 tisíc. Zhruba ve stejný čas vznikla podobná studie taky v Evropě. A podle ní až polovina lidí ve Francii a v Německu, kteří plánovali loni děti, jejich početí odložili.
Počet obyvatel v Česku stoupl na 10,7 milionu. Za nárůstem stojí přistěhovalectví, klesla porodnost
Číst článek
V Itálii se dokonce 37 procent oslovených lidí rozhodlo vůbec děti nemít. A pokles porodnosti potvrdily taky další evropské země – mezi nimi třeba Lotyšsko, Litva nebo Estonsko. V těchto zemích podle BBC na přelomu roku registrovali nejméně narozených dětí za posledních 20 let.
Důvodem nízké porodnosti je podle vědců kombinace několika faktorů. Profesor sociologie Philip Cohen z Univerzity v Marylandu upozornil na to, že pandemie koronaviru je pro mnoho lidí velmi složitým obdobím. Omezila se možnost seznamování. Lidé nemohou cestovat a jsou zavřená místa, kde by se mohli stýkat.
Podle studie z Kinsey Institute z Univerzity v Indianě je dalším důvodem to, že lidé mají méně sexu. Až 40 procent oslovených lidí ve studii uvedlo, že v pandemii měli méně sexu než dříve, podobné výsledky potvrdil i menší výzkum v Číně. V jižní Asii ale pokles nezaznamenali.
Největší propad za 100 let
Vědci z Institutu Maxe Plancka ve svém výzkumu upozorňují na to, že pokles porodnosti minimálně ve Spojených státech může trvat i několik měsíců. Při svém bádání se zaměřili na vyhledávání klíčových slov a hesel ve vyhledávači Googlu – například těhotenský nebo ovulační test, ranní nevolnost a další hesla spojená s těhotenstvím.
Loni v říjnu vědci předpovídali, že se ve Spojených státech v letošním únoru sníží porodnost o více než 15 procent. Nyní upozorňují na to, že pokles porodnosti potrvá nejméně do srpna, a že jde o nejvýraznější propad za poslední století. A potrvá podle nich déle než pokles porodnosti po finanční krizi v roce 2008 a dokonce déle než po velké hospodářské krizi v roce 1929.
Pandemie letos neskončí, předpovídá Světová zdravotnická organizace. Lze ale zamezit úmrtím
Číst článek
Joshua Wilde z Institutu Maxe Plancka, jeden z autorů výzkumu, upozornil na to, že obvykle po ekonomických krizích a pandemiích následoval nejdřív propad v porodnosti, poté ale nárůst počtu narozených dětí. Po první vlně pandemie koronaviru to tak ale nebylo a lidé teď prý déle vyčkávají s početím.
Asie je výjimkou
Jsou ovšem i země, ve kterých je trend porodnosti opačný. Jde převážně o asijské státy. Například v Indonésii vláda počítá s tím, že se díky pandemii narodí o půl milionu dětí víc. A to i přes to, že během lockdownu vláda vysílala do ulic auta s tlampači, která varovala před nechtěným početím. Podle indonéské národní agentury zhruba 10 milionů žen přestalo během lockdownu používat antikoncepci, protože se nemohly dostat do nemocnic a do lékáren.
V Česku se porodnost během pandemie příliš nezměnila. Podle vyjádření Fakultních nemocnic v Motole a v Olomouci je natalita stabilní. Nemocnice nezaznamenaly vážnější propad ani významný nárůst počtu rodiček po jarní vlně koronaviru.