Jaroměř přesunula posprejovanou sochu rudoarmějce do pevnosti Josefov. Nechá ji vyčistit

Město Jaroměř na Náchodsku nechalo odstranit sochu rudoarmějce se samopalem z památníku obětem válek u divadla. Někdo na ni v květnu na čtyřech místech nasprejoval písmeno Z, symbol ruské invaze na Ukrajinu, a na podstavci zanechal nápis v azbuce o Ivanu okupantovi. Socha byla dočasně umístěna na nádvoří vojenského muzea v pevnosti Josefov. Radnice nechá sochu vyčistit. Informaci Mf Dnes potvrdil místostarosta Jaroměře Jiří Kubina (za ANO).

Jaroměř (Náchodsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha rudoarmějce v Jaroměři

Socha rudoarmějce v Jaroměři | Foto: Kristýna Ruferová | Zdroj: Městský úřad Jaroměř

Město podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Vedení radnice označilo posprejování sochy za akt vandalismu a ničení veřejného majetku.

Socha rudoarmějce v Jaroměři zmizí z památníku obětem válek. Má se přesunout do pevnosti Josefov

Číst článek

Třímetrová socha od roku 1981 stála jako hlavní monument v památníku obětem válek v Albieriho ulici u divadla. Město přes stavební úřad žádá o trvalé odstranění sochy od památníku obětem válek.

„Teprve čekáme na výsledek. Pokud dostaneme souhlas, socha zůstane v areálu muzea. Kdybychom neuspěli, instalujeme ji zpět,“ uvedl v Mf Dnes starosta Josef Horáček (za VPM).

O odstranění pískovcové sochy vojáka se ve dvanáctitisícové Jaroměři hovoří od 90. let minulého století. Proti soše protestoval opakovaně pedagog Jan Tomsa, syn perzekvovaného faráře Československé církve husitské Josefa Tomsy.

Podvakrát při výročí srpnové okupace 1968 posprejoval sokl sochy nápisem „Okkupant, idi domoj!“ a byl kvůli tomu odsouzen za poškození cizí věci. V roce 2016 navrhl zastupitelům odstranit rudoarmějce z městského parku, ale ti to neschválili.

‚Nebyl čestným člověkem.‘ Sovětský maršál Koněv přestal být čestným občanem Prahy

Číst článek

V lednu 2017 se na ně znovu obrátil otevřeným dopisem, aby sochu, která podle něj symbolizuje zlo normalizačního režimu, odsunuli pryč, nanejvýš aby zůstala někde v muzeu jako varování budoucím generacím.

Po ruském vpádu na Ukrajinu letos v únoru se ozvaly knihovnice Jana Žárská a psycholožka Michaela Peterková, které otevřeným dopisem vyzvaly zastupitele, aby sochu nechali přemístit. Argumentovaly, že jde o pomník sovětské okupace z časů normalizace. Dopis podepsalo na 120 lidí.

Pro odstěhování sochy, kterou vytvořil zemřelý akademický sochař Ladislav Zemánek s Antonínem Wagnerem, hlasovalo 15 politiků, jeden byl proti a čtyři se zdrželi. Několik zastupitelů mínilo, že by socha měla zůstat na místě do doby, než se dořeší budoucnost pietního místa s deskami obětí světových válek. Pozemek nepatří městu, ale ženě, která zemřela.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme