Dům vrostlý do městských hradeb patří dvěma sestrám. Pelhřimovská Stará pošta má bohatou historii

V ulici Příkopy v Pelhřimově stojí dům, který je doslova vrostlý do starých městských hradeb. Jeho součástí je dokonce i stará bašta. V osmnáctém století tam bývala pošta s konírnou, ve dvacátém tam pak až do zestátnění majetku podnikala rodina předků současných majitelů. Dnes se snaží Starou poštu znovu oživit.

Pelhřimov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolumajitelkami členitého objektu, na kterém je dodnes nápis Restaurace Stará pošta, jsou sestry, které žijí od roku 1968 v Německu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Majitelka pelhřimovské Staré pošty žije padesát let v Německu. Stále tu ale má přátele

Dům zdědily po rodičích, kteří ho restituovali na začátku devadesátých let minulého století, a provozovali v něm restauraci a diskotéku.

Dnes je Stará pošta zavřená, a Jana Jahn, jedna z majitelek, řídí rozsáhlou rekonstrukci. V době, kdy je v Čechách, v domě žije, a ráda vzpomíná na časy, kdy tu žila jako dítě.

Zaměstnat všechny sestry

Stará pošta je zakomponovaná do městského opevnění, a její část nese středověké prvky. „Polovina čtrnáctého století. V tu dobu už to tady existovalo,“ popisuje Jana Jahn pro Český rozhlas Vysočina, a ukazuje na staré zdivo bašty s okénky střílen.

Nejlépe se podniká v Pelhřimově, body ale sbírala celá Vysočina

Číst článek

V této části budovy, a také v prostorách bývalé restaurace jsou dodnes mohutné klenby. „Když to tatínek měl zase zpátky, tak tady měl ryby. Nechal je vždycky krásně vyplavit, aby líp chutnaly,“ vzpomíná s úsměvem Jana Jahn.

V místnosti vedle restaurace Jana Jahn vypráví o podnikání své babičky: „Dostala od tatínka dům, a její úkol byl zaměstnávat sestry,“ říká. Řeč je o dvacátých letech minulého století, a ona dáma ve svém krejčovství skutečně dala práci pěti sestrám. 

Modlitebna, knihovna i diskotéka

Ve druhé části budovy, rozdělené průjezdem, jsou obytné místnosti, které Jana Jahn využívá, ale i velký sál, který byl k domu přistavený v devatenáctém století. „Tady vidíme všude okna a dveře po mém pradědečkovi,“ ukazuje Jana Jahn.

„Ten velký sál byl podle knih částečně knihovna, modlitebna, pradědeček tam měl nábytek, a tatínek z toho udělal diskotéku,“ vyjmenovává majitelka domu. Ještě přesně neví, jak prostory bývalé restaurace, ale i sálu po rekonstrukci využije. „Uvidíme, jestli se někdo najde. Sama to vést nechci,“ říká s úsměvem vitální žena.

Irena Šarounová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme