Zemědělství zaprášilo Saharu
Prach ze Sahary ohřívá atmosféru, zvyšuje tvorbu mraků a prodlužuje období sucha. A na jeho produkci se podle nové studie podílí intenzivní zemědělství.
Největší písečná poušť světa je také největším zdrojem prachu. Písečné bouře ze Sahary zvedají drobná zrna minerálů, půdy a pylu, která cestují západním směrem a mohou být unášena na vzdálenost tisíců kilometrů. Sbírku zrn písku ze Sahary má například meteorologická stanice na Barbadosu v Karibském moři. Vědci předpokládají, že množství prachu nad Saharou významně stouplo asi před 200 lety, kdy se v oblasti začalo rozvíjet komerční zemědělství.
Důkaz pro tuto teorii přinesla práce německých a holandských vědců, kteří analyzovali sedimenty z kaňonu Mauritania, který leží v oblasti východního Atlantiku asi 100 km od pobřeží západní Afriky. Z výsledků vytěžili klimatický záznam z oblasti Sahary, který sahá 3200 let hluboko do minulosti. Z něj se dá mimo jiné vyčíst, že v 19. století se množství prachu skutečně zvýšilo. Ve stejném období v něm také prudce stouplo množství pylu z kukuřice, čiroku, podzemnice olejné a dalších plodin, které se pěstují v zemích Sahelu. Dokazuje to, že na zvýšeném „prášení“ ze Sahary má rozvoj komerčního zemědělství významný podíl.
Zdroj: Science Now, Nature