Zeman poslouchá oponenta a pak ho obratně urazí, říká politoložka, která pracovala pro Schwarzenberga i ANO

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman se utkají ve dvou televizních debatách. Zatímco Jiří Drahoš využívá poslední dny před volbami k objíždění regionů, Miloš Zeman se plně soustředí právě na televizní rozhovory. Jakou roli hrají při rozhodování voličů, popsala v Ranním interview Radiožurnálu politoložka Karlovy Univerzity a specialistka na politický marketing Anna Shavit.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš se spolu utkají ve druhém kole přímé volby hlavy státu.

Prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš se spolu utkají ve druhém kole přímé volby hlavy státu. | Foto: Pražský hrad/Michaela Danelová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Prezident Miloš Zeman v pondělí potvrdil, že i další vládu bude sestavovat předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a to nezávisle na výsledku prezidentských voleb. Řekl to v TV Barrandov s tím, že kdyby nevyhrál, Babiše jmenuje premiérem ještě před koncem svého působení v úřadu prezidenta.

Anna Shavit

V roce 2007 dobrovolničila pro kampaň Hillary Clintonové, v roce 2011 se účastnila kampaně kandidáta na starostu v San Francisku Tonyho Halla. V první přímé volby prezidenta pracovala jako stratég kampaně Karla Schwarzenberga a v roce 2013 byla politickým poradcem volební kampaně ANO 2011.

Tým Jiřího Drahoše Radiožurnálu vzkázal, že výroky Miloše Zemana v televizní debatě nebude komentovat. Nicméně už dřív Drahoš řekl, že by nejmenoval trestně stíhaného člověka premiérem.

Zeman byl v neděli v televizi Nova a v pondělí na Barandově. Jiří Drahoš na tyto debaty nepřišel a objížděl regiony, kde dělal kampaň. Večer se setkal se svými příznivci v pražské Lucerně.

Předvolební debaty budou v České televizi a na Primě. Novu a Barrandov Drahoš odmítl

Číst článek

Jakou sílu můžou mít vystoupení kandidátů v televizi při rozhodování lidí, vysvětlovala v Ranním interview Radiožurnálu politoložka Karlovy Univerzity a specialistka na politický marketing Anna Shavit.

Jak se vlastně kandidáti na živé televizní debaty připravují? Čtou články o svém protivníkovi, učí se nazpaměť paragrafy zákonů nebo třeba mluví nahlas před zrcadlem? 
Je to samozřejmě individuální, těžko říct, jak se v jednotlivých týmech připravují. Běžná praxe je, že máte spíš tým lidí, který články přečte. Nejdřív se snažíte zjistit, jaká budou témata debaty, pak pokud možno připravit kandidátovi co nejlepší podklady a v některých případech můžete debatu přímo simulovat. To znamená, že máte svého kandidáta a potom vyberete člověka, který dělá oponenta. 

Debatu si můžete natočit a pak sledujete, jak váš kandidát reaguje. Snažíte se pokud možno co nejvíce nasimulovat, jak debata bude probíhat, někdy se na to pronajímají i televizní studia. Velice důležitá věc, která se dá dělat průběžně, je také to, že se někdo z týmu dívá na televizi a dělá si poznámky, jak protikandidát komunikuje, jakým způsobem mluví, reaguje, co jsou jeho silné a slabé stránky.

Drahoš ukončil kontaktní kampaň. U voličů se za něj budou přimlouvat Horáček, Hilšer i Fischer

Číst článek

Na co by si oba muži měli dávat při televizních duelech pozor? Je něco, co by v žádném případě neměli vyslovit?
Já vždycky říkám, že volby vyhrává také dost často komunikační disciplína. Měli by se držet témat, která budou komunikována, neměli by si dávat vlastní góly. To v roce 2013 byly třeba Benešovy dekrety, které zmínil Karel Schwarzenberg. Je to téma, které by se v české politice mělo otevírat, ale asi ne přímo v prezidentské debatě.

Vy jste před pěti lety radila v prezidentské kampani právě Karlu Schwarzenbergovi. Jaké zkušenosti a možná ponaučení jste si z toho odnesla? Co kandidátům radit a neradit?
Otevřela jsem si poznámky právě z jedné z debat s Milošem Zemanem z roku 2012 a dívala jsem na to, co jsem tam psala, a on – teď to potvrdily i dvě debaty – má takovou velmi specifickou vlastnost, že má skvělou paměť a teď působí dojmem, že je velmi připravený a má ohromnou zkušenost.

V podstatě nereaguje ani na moderátora, ale velmi pozorně si tehdy v roce 2012 před prvním kolem vyslechnul své oponenty, a když na něj přišla řeč, shrnul, co kdo z nich řekl, velmi obratně je urazil, dokázal se vůči nim vymezit, potom ještě řekl, co chtěl, a ještě se nějakým způsobem dokázal vymezit vůči moderátorovi.

Duely před pěti lety ovlivnily hlavně nerozhodnuté voliče. Zeman debatoval se Schwarzenbergem čtyřikrát

Číst článek

Miloš Zeman je v tomto velmi obratný, byly různé snahy, jak se na něj připravit, včetně různých témat. Má za sebou dlouhou politickou kariéru a za tu dobu se mnoho novinářů i oponentů snažilo otevřít různá témata, jako byla třeba Mostecká uhelná, s nepříliš velkým úspěchem.

Má taky mimořádnou paměť na čísla. Pamatuji si, že ještě před jednou ze závěrečných velkých debat, kde měli vystupovat i hosté, mu chtěla položit otázku například úžasná Věra Čáslavská. Dotaz se měl podle ní dotknout jeho svědomí a komunismu. Chtěla se ho zeptat, zda ví, kolik komunisté do roku 1953 popravili v Československu lidí a jak se vůči tomu vymezí. Miloš Zeman velmi obratně odpověděl, že to bylo 237 lidí, a podíval se na ni, co po něm chce víc, že to samozřejmě ví. Vzal jí tím dost vítr z plachet.

Rozhodně je dobré ho nepodceňovat, na druhou stranu je to o pět let později. Pan Drahoš je plný energie a jeho možná výhoda může být, že je z jiné oblasti. Miloš Zeman je zvyklý fungovat na politickém hřišti, pan Drahoš přichází z akademické sféry, takže uvidíme, ale rozhodně bych debaty nepodceňovala.

Jiří Chum, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme