Transparency: Většina stran a hnutí neuvádí před volbami detaily o financování kampaně
Kampaň před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu je až na výjimky netransparentní, většina politických stran zveřejňuje údaje o finančních a personálních otázkách laxně a zákonnou povinnost vést transparentní volební účty splnila jen formálně. Nevládní organizace Transparency International ČR to v úterý uvedla v tiskové zprávě na základě monitoringu 11 kandidujících uskupení.
Otevřeně se k voličům podle ní staví jen Piráti, KDU-ČSL a koalice Spojenci pro Evropu, kterou tvoří TOP 09 a STAN. Zcela netransparentně si podle autorů studie počínalo hnutí SPD – Tomio Okamura, které odmítalo sdělit informace i o celkovém rozpočtu své kampaně.
Osvědčený servis značky iROZHLAS.cz: dejte si aktuální výsledky eurovoleb na web
Číst článek
Autoři monitoringu sledovali kampaň všech sněmovních stran, tedy ANO, ODS, Pirátů, KSČM, SPD, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, hodnotili i agitaci strany Svobodní, hnutí Hlas v čele s Pavlem Teličkou a hnutí Evropa společně, které vede Jaromír Štětina. Dohromady měly tyto subjekty před evropskými volbami utratit za přesvědčování voličů minimálně 120 milionů korun. Seznamy profilů a analýzu nákladů zveřejnila Transparency International na webu transparentnivolby.cz.
,Nepečlivost, nízký význam‘
„Povinné transparentní volební účty stran a hnutí mnohdy postrádají důležité údaje o platbách. Na vině přitom nemusí být přímo strany, jež mohou údaje samy v popisu transakce uvést, ale i banky, respektive vlastnosti produktů, které veřejnosti poskytují,“ uvedl analytik Petr Vymětal z VŠE. Některé transparentní účty například podle něj technicky komplikují identifikovat příjemce platby.
Většina liberálů, minimum pragmatiků. Jak se stavíte k Evropské unii podle voličského testu?
Číst článek
Strany také podle Transparency International nepublikují detailní údaje o rozpočtech kampaní nebo nezveřejňují informace o členech svých volebních týmů. „Celkově je tedy předvolební kampaň ve srovnání s těmi předchozími vedena výrazně netransparentněji,“ uvedla organizace, která se zaměřuje na boj s korupcí.
„Od subjektů, jež se nenamáhají ani zveřejnit rozpočet kampaně, působí tvrzení, že na těchto volbách záleží, jako pokrytectví. Nepečlivost je projevem nízkého významu, který volbám do Evropského parlamentu přikládají právě strany, jež se jich účastní. Alibistické klišé, že voliči nemají zájem o dění na úrovni Evropské unie, a tak jsou volby pro české politiky nezajímavé, se stává sebenaplňujícím proroctvím,“ soudí vedoucí monitoringu Ondřej Cakl.
Češi budou tento pátek a sobotu rozhodovat o 21 europoslancích ze 749 křesel Evropského parlamentu. Mohou vybírat z 39 volebních lístků. Favority je podle průzkumů vládní hnutí ANO před opozičními ODS a Piráty. Při minulých volbách před pěti lety využilo svého práva hlasovat v evropských volbách 18,2 procenta Čechů, podobná volební účast se čeká i o víkendu.