První den komunálních a senátních voleb skončil. Hlasovat dosud přišla asi čtvrtina voličů
- Voliči po celém Česku rozhodují o novém složení obecních zastupitelstev. Komunální volby se letos konají v celkem 6243 obcích. Ve třetině země zároveň svými hlasy lidé ovlivní složení Senátu, volí se v 27 obvodech.
- K volbám do 20.00 přišla asi čtvrtina oprávněných voličů. Ve srovnání s volbami před čtyřmi lety je zájem o hlasování podobný či mírně nižší.
- Celkové výsledky senátních voleb by mohly být známy do sobotního večera, kompletní výsledky komunálních voleb pravděpodobně v neděli nad ránem.
Lidé mohou volit už jen v sobotu od 8.00 do 14.00. Do volební místnosti si musí vzít průkaz totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas.
Okamura na protest proti vládě poškodil volební lístek pro kandidáta koalice. I tak ale může být platný
Číst článek
Mezi první voliče patřili v pátek tradičně představitelé parlamentních stran a prezident Miloš Zeman. Ten přišel svůj hlas poprvé odevzdat v Lánech. „Za plentou kromě voliče nesmí být nikdo přítomný. Jak já se tam ale s vozíkem dostanu? To je dilema, nějak to vyřešíme,“ usmíval se prezident. Člen ochranky ho poté odvezl za plentu a poodstoupil, aby mohl prezident v klidu odvolit.
Hlasovat už přišli také premiér Petr Fiala z ODS, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, šéf STAN Vít Rakušan, předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, předseda ANO Andrej Babiš nebo šéf SPD Tomio Okamura. Hlas už vhodil do urny také exprezident Václav Klaus.
V Ústeckém kraji přijala policie v souvislosti s volbami několik oznámení, všemi se zabývá, nikoho zatím neobvinila, řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek. Podle serveru Romea.cz se podezření na kupčení s hlasy objevilo v Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem. Podezření na kupčení s hlasy se objevuje zejména ve vyloučených lokalitách tohoto regionu při každých komunálních volbách.
Policie se také zabývá údajným účelovým nahlášením trvalého bydliště v Moldavě na Teplicku. Vedení obce vyškrtlo ze seznamu voličů 46 lidí, předseda volební komise ale v pátek řekl, že i je nechá volit.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Komunální volby se letos nekonají v jedenácti obcích, kde se nepřihlásil dostatek kandidátů. Mezi nimi je i Líšná na Přerovsku, její příběh si můžete přečíst zde. Nejméně kandidátů do Senátu je pak v obvodu Ústí nad Orlicí, kde budou o hlasy voličů bojovat dva muži. Největší zájem je naopak v obvodu Karlovy Vary, kde chce do Senátu jedenáct lidí.
Hlasovací lístek ve špatné obálce je neplatný. Jak správně hlasovat?
Číst článek
Současně s obecními a senátními volbami začala ve 14 obcích místní referenda. Lidé v nich rozhodují o stavbě domů, těžbě štěrkopísku či o spalovně.
Volby do obecních zastupitelstev mají velký význam pro život v obcích. Desítky tisíc zastupitelů, kteří z voleb vzejdou, rozhodují o obecních penězích a řeší konkrétní problémy obcí blízké každodennímu životu.
Především v Praze a dalších velkých městech je objem prostředků, o kterých rozhodují zvolení zastupitelé, srovnatelný s leckterým ministerstvem.
Senát je pak základním prvkem legislativního procesu, je také ústavní pojistkou a tvoří protiváhu sněmovně a také prezidentovi. Horní komoru nemůže prezident rozpustit, a proto v případě parlamentních krizí zůstává jediným orgánem, který může přijímat zákonná opatření. Poprvé a zatím naposledy se tak stalo v roce 2013.
Jak hlasovat?
V komunálních volbách mohou lidé na hlasovacím lístku, kde jsou pohromadě kandidáti všech uskupení, křížky u jejich jmen sestavit své zastupitelstvo. Mohou také křížkem označit favorizovanou stranu nebo ji zkombinovat s kandidáty jiných uskupení.
Počet křížků nesmí být vyšší než počet volených členů zastupitelstva, jinak by byl hlas neplatný. Pokud by volič zakřížkoval méně kandidátů, platnost hlasu tím neutrpí.
Volební manuál: 3 způsoby, jak správně hlasovat
Číst článek
Lístky, které jsou vytištěny zpravidla jednostranně, si mohou lidé připravit doma, ve volební místnosti je za plentou vložit do šedé hlasovací obálky a poté před volební komisí vhodit do volební urny.
V senátních volbách si lidé vyberou lístek se jménem preferovaného kandidáta, který vloží do žluté hlasovací obálky pro senátní volby a poté ji vhodí do volební urny. Tento lístek nijak neupravují.
Hlasovací obálky, které dostanou od volební komise, nesmí lidé zaměnit. Šedá je pro komunální volby, žlutá pro senátní. Pokud by volič obálky prohodil, jeho hlasy by byly neplatné.
O složení radnic mohou rozhodovat cizinci ze zemí EU, kteří mají v obcích trvalý či přechodný pobyt. Ostatních cizinců včetně Ukrajinců se to netýká. Hlasovat naopak nebude nejméně 10 tisíc voličů, kteří jsou v nařízené izolaci kvůli koronaviru.
Očekávání výsledků
V komunálních volbách před čtyřmi lety hlasovalo 47,34 procenta voličů. V prvním kole senátních voleb před dvěma lety šlo o 36,7 procenta.
Konečné výsledky poledních komunálních voleb v roce 2018 byly známy v neděli v 8.30. Při prvním kole senátních voleb před dvěma lety jsme postupující znali ve 22.56. Druhé kolo se vždy koná o týden později, letos to bude 30. října a 1. září.