Do europarlamentu chce více mladých i žen. V Česku je nejvíce kandidátek v historii evropských voleb

V letošních volbách do Evropského parlamentu kandiduje více mladých lidí a žen, nicméně věkový průměr je podobný jako ve volbách před pěti lety. Kromě možnosti volit určité politické uskupení lze sáhnout po preferenční volbě – kroužkovat mohou lidé maximálně dva uchazeče. Úspěšní kandidáti získávají mandát na první schůzi Evropského parlamentu, která by se měla konat v červenci.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku

Evropský parlament ve Štrasburku | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Europoslancem se může stát svéprávný občan, kterému je nejméně 21 let. Na kandidátní listinu v Česku se dostalo 674 kandidátů. Průměrný věk u českých kandidátů je 47,6 let, což je podobné číslo jako při minulých evropských volbách před pěti lety. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Přestože přibylo mladších kandidátů, letošní věkový průměr je podobný jako při volbách před pěti lety

Mírně se zvýšil počet mladších kandidátů a žen. „Kandiduje 245 žen, což představuje 36,4 procent z celkového počtu kandidátů,“ upozorňuje Eva Krumpová, místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

To je nejvyšší zastoupení žen, které kdy v českých volbách do evropského parlamentu kandidovalo.

Celkem v Evropském parlamentu zasedne 720 zástupců ze všech členských států, Česko obsadí 21 křesel.

Pravidla pro získání mandátu

Aby strana získala mandát, musí překročit pětiprocentní hranici získaných hlasů. Podobně to funguje u preferenčních hlasů, kde kroužkovat lze maximálně dva kandidáty.

Jeden lístek, až dva kroužky a úřední obálka od komise. Jak v eurovolbách hlasovat správně?

Číst článek

Pokud je kandidát zakroužkovaný alespoň na pěti procentech lístků pro stranu, za kterou kandiduje, má při přerozdělování mandátů přednost. Je-li takových kandidátů více, obdrží mandáty v pořadí podle počtu získaných přednostních hlasů.

Mandát poslance nevzniká zvolením, ale až na první schůzi Evropského parlamentu, která by měla být v červenci. V Evropském parlamentu se pak poslanci sdružují podle takzvaných frakcí, což jsou obdoby našich poslaneckých nebo senátorských klubů.

Frakcí je v současné době sedm a tvoří je většinou skupiny politických stran nebo hnutí z různých států. 

Kdy volit?

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14.00 hodin a zavřou v deset večer, druhou možností volit je pak sobota od 8.00 do 14.00 hodin. 

Lucie Pávová, Vojtěch Tomášek, zup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme