Protestující proti brexitu upravuje vlajky Evropské unie před britským parlamentem. Foto Peter Nicholls, Reuters.

Cestování a studium v zahraničí: pro čtenáře iROZHLAS.cz klíčové výhody EU. Vybrali jste je v testu, jak by vypadala vaše unie

Jan Boček |

Čtěte dále

Minulé pondělí jsme se čtenářů iROZHLAS.cz zeptali, jak by vypadala Evropská unie, kdyby ji zakládali doma v kuchyni. Nečekaně vysoko si cení cestování a studia v Evropě – zatímco v české populaci jsou obě důležité pro čtvrtinu respondentů, mezi čtenáři iROZHLAS.cz jsou prioritní pro 70, respektive 54 procent.

„Představte si následující situaci: Neexistuje EU a vy jste jedním z lidí, kteří domlouvají spolupráci evropských států. Máte příležitost ovlivnit, jak bude společenství vypadat,“ zajímalo nás.

Jak si naši čtenáři představují Evropskou unii, jsme se minulé pondělí zeptali v článku Odchod z EU si přeje jen desetina Čechů. ‚Většina ji chce reformovat a zůstat,‘ tvrdí autoři průzkumu.

Odpověděly přes tři stovky čtenářů iROZHLAS.cz. Přínosem unie číslo jedna je pro ně, stejně jako pro respondenty zmiňovaného průzkumu, život bez válek. Další priority se ale liší: za druhou nejzásadnější považují možnost cestovat, v české populaci jde přitom až o patnácté nejdůležitější téma. Podobně je tomu s odolností proti tlakům cizí velmoci (u vás 4., v populaci 18.) a možností studovat v zahraničí (u vás 5., v populaci 17.).

Podporu všech třiceti témat odhaluje následující graf.

„My samozřejmě nevíme, kdo přesně v anketě hlasoval,“ říká šéfredaktor serveru iROZHLAS.cz Radek Kedroň. „Ale víme, že máme spíše mladší čtenáře. Konkrétně: podle našich statistik většina čtenářů – přibližně dvě třetiny – je mladší než 44 let, přičemž nejpočetnější skupinu tvoří ti ve věku mezi 25 a 34 lety,“ dodává Kedroň.

Naopak méně podstatné je pro čtenáře iROZHLAS.cz jednotné složení potravin ve všech evropských zemích, kvalitnější léky nebo společná ochrana před terorismem.

V tom, které priority považují za nesmyslné, se ovšem s respondenty originálního průzkumu shodnou.

Původní článek s výzkumem trojice Behavio Labs, STEM a Institutu pro evropskou politiku Europeum odhaluje podstatně víc: například to, jaké emoce vůči Evropské unii Češi cítí.

Jan Boček