Interaktivní kandidátky k eurovolbám: proklikejte si, koho volit

Pro volby do Evropského parlamentu v pátek a sobotu 24. a 25. května jsme připravili přehlednou aplikaci, kde si můžete strany i samotné kandidáty seřadit podle toho, co je pro vás důležité: osoby lídra, věku, množství vysokoškolských titulů nebo podílu žen.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidující strany

Zdroj dat: volby.cz, Wikipedia.cz

Ve volbách do evropského parlamentu letos kandiduje 844 kandidátů v 39 stranách a koalicích. Češi volí 21 europoslanců z celkových 705 (a nebo 751, pokud se voleb zúčastní Spojené království), kteří v parlamentu zasednou. Z voleb předčasně vypadla Moravská a Slezská pirátská strana.

Ve volbách kandiduje šest koalic:

  • Dělnická strana sociální spravedlnosti - za národní suverenitu! (Dělnická strana sociální spravedlnosti, Národní fronta)
  • Rozumní a národní demokracie - stop migraci - nechceme euro (Národní demokracie, Rozumní)
  • Patrioti pro neutralitu (Česká strana národně sociální, Patrioti ČR)
  • Svobodní, Liberland a Radostné Česko - odejdeme bez placení (Svobodní, Radostné Česko)
  • Starostové (STAN) s regionálními partnery a TOP 09 (Starostové a nezávislí, TOP 09)
  • Strana soukromníků České republiky a Nezávislí s podporou Občanské demokratické aliance a profesních společenstev (Nezávislí, Soukromníci)

Přes 60 procent kandidátů všech stran má vysokoškolský titul. Mezi nimi vyčnívají Vědci pro Českou republiku, kde se může titulem pochlubit všech dvacet kandidátů. S jedenácti profesory a čtyřmi docenty jde o spolehlivě nejvzdělanější stranu, která se objevila v některých porevolučních českých volbách.

Pouze čtvrtina kandidátů jsou ženy. Volitelné pozice jsou ještě maskulinnější: na prvních třech místech všech kandidátek je 20 procent žen, lídryň je pouhých 13 procent. Mezi parlamentními stranami jsou to Dita Charanzová za ANO a Kateřina Konečná z KSČM.

Průměrný věk kandidátů je 47,6 roku, o necelý rok víc než v minulých eurovolbách. K nejstarším patří například konstanta českých voleb, strana Volte Pravý Blok (klikněte, pokud stojíte o celý název partaje) s 16 kandidáty a průměrným věkem 58,9 let.

Mezi parlamentními stranami je nejstarší SPD Tomia Okamury s průměrem 53,2 roku. Tradičně mladí jsou Piráti s 34,9 roku, překvapivě mladá kandidátka ČSSD s 38,3 roku. K nejmladším patří také brněnský subjekt Ano, vytrollíme europarlament s průměrným věkem kandidátů 34,7 roku.

Téměř čtvrtina kandidátů (v abs. počtu 194) je z Prahy, další v pořadí jsou Brno (71 kandidátů), s odstupem Plzeň (33 kandidátů) a Ostrava (23 kandidátů). Nejčastějším povoláním je podnikatel (25 kandidátů), právník, živnostník a ekonom (všechny 11 kandidátů). Osm kandidátů uvádí jako svoje povolání poslanec/poslankyně Evropského parlamentu.

Jan Boček