Volební vizitky: představujeme kandidáty do Evropského parlamentu
Kdo bude Česko zastupovat v Evropském parlamentu? O přízeň voličů se utká 39 uskupení. Český rozhlas jejich lídry a zástupce představuje ve volebních vizitkách. Kandidáti dostali stejný časový limit a odpovídali na šest otázek. S jakým programem se chtějí v europarlamentu prosadit? Co považují za důležité a jak by se podle nich měla Evropská unie změnit? Odpovědi kandidátů si můžete snadno porovnat na jednom místě. O složení europarlamentu budou voliči v Česku rozhodovat v pátek 24. a v sobotu 25. května.
Český rozhlas oslovil všechna kandidující uskupení, příležitost představit se ve volební vizitce žádné z nich neodmítlo – jejich lídři a zástupci odpovídali ve stejném limitu na šest otázek. Shrnuli program, se kterým se chtějí ucházet o přízeň voličů a přiblížili, čemu konkrétně se v europarlamentu chtějí věnovat. Kompletní seznam otázek najdete pod audiopříspěvky.
Podoba volebních vizitek je pro všechny kandidáty jednotná. Český rozhlas položil celkem šest otázek.
- Teď máte přesně jednu minutu na představení programu… (k dispozici 60 sekund)
- Jak si představujete své osobní zapojení do práce Evropského parlamentu? Čemu konkrétně se chcete věnovat Vy osobně? (k dispozici 30 sekund)
- Měla by se EU nějak měnit? V čem? (k dispozici 30 sekund)
- Ve které frakci Evropského parlamentu budete v případě zvolení pracovat? (k dispozici 30 sekund)
- Na co by měla EU vydávat největší část svého rozpočtu? Ve kterých oblastech by měla výdaje posílit a kde omezit? (k dispozici 30 sekund)
- Je podle Vás důležité, jestli poslanci Evropského parlamentu umí cizí jazyky? Které jazyky Vy osobně ovládáte? (k dispozici 30 sekund)
Na první otázku měli kandidáti minutu, časový limit u dalších pěti je 30 sekund. Respondenti mohli odpovědět v kratším čase, ušetřené sekundy se ale nepřeváděly.
Kandidáti sice všechny otázky předem znali, při natáčení ale museli odpovídat z hlavy a na první pokus. Pokud se ztratili v odpovědi, mohli se vrátit na začátek příslušné věty a zopakovat ji. Nemohli ale mít před sebou připravený text ani poznámky na papíře nebo v mobilním telefonu nebo tabletu. Pořadí určil los, na který dohlížel notář.