Ruská sonda Fobos by mohla dopadnout 26. listopadu

Ruští experti se dál snaží navázat kontakt se sondou Fobos Grunt. Stroj, který odstartoval do vesmíru v úterý v noci, měl směřovat k planetě Mars a z jejího měsíce Fobos dopravit po tříleté misi zpět na Zemi vzorky hornin a prachu. Nepodařilo se ho ale dostat na správnou trajektorii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda Fobos-Grunt

Sonda Fobos-Grunt | Zdroj: Reuters

Sonda Fobos Grunt dál krouží po oběžné dráze kolem Země ve výšce 250 až 350 kilometrů. Ruští vědci se znovu pokusili stroj na dálku přeprogramovat a nasměrovat ho k planetě Mars. Veškeré úsilí, do něhož se zapojila i evropská vesmírná agentura ESA, ale zatím končí neúspěchem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na kosmonautiku Antonín Vítek byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Podle odborníka na kosmonautiku Antonína Vítka se pravděpodobnost, že se Rusům podaří zažehnout motory, prakticky blíží nule.

„Zatím nemají ani telemetrické údaje, s výjimkou těch, které získali těsně před prvním plánovaným manévrem – zvýšením dráhy a navedením směrem k Marsu.“

Odborníci mají čas do 20. listopadu. Pak už nebude postavení Země a Marsu pro let výhodné. Experti americké NASA varovali, že pád stanice může přinést nenapravitelné škody životnímu prostředí. Obsahuje totiž toxické palivo a prudce jedovaté látky.

„Je tam asi 7 tun jedovatých pohonných látek, nádrže ale nejsou kryty pevným trupem. Je tedy velká pravděpodobnost, že by palivo ve výškách kolem 50 až 70 kilometrů uniklo ven a rozptýlilo se bez škodlivých důsledků pro lidi na Zemi,“ ujistil Vítek. Průlet atmosférou by podle něj mohl přežít pouze návratový modul.

Měsíc Phobos na fotografii ze sondy MRO | Foto: www.hirise.lpl.arizona.edu

Ruská agentura Itar Tass s odvoláním na Severoamerické velitelství protivzdušné obrany NORAD uvedla, že úlomky by se mohly zřítit 26. listopadu. Antonín Vítek ale odhaduje, že sonda dopadne až mezi 27. prosincem a 2. lednem příštího roku.

Vyslání sondy Phobos-Grunt je po 15 letech prvním pokusem Ruska o meziplanetární výzkumnou misi. Její neúspěch by znamenal ztrátu zhruba 5 miliard rublů, tedy asi 3 miliard korun.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme