Před čtyřiceti lety vyrazila do kosmu vesmírná laboratoř Skylab

Před čtyřiceti lety americká vesmírná agentura NASA vypustila na oběžnou dráhu kosmickou laboratoř Skylab. Z floridského Mysu Canaveral ji tam vynesla raketa Saturn V. V letech 1973 až 1974 na stanici pracovaly tři trojčlenné posádky, o pět let později zanikla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká orbitální stanice Skylab

Americká orbitální stanice Skylab | Foto: NASA

Po letech na Měsíc se tak poprvé na oběžnou dráhu dostalo těleso, které poskytovalo pohodlnější podmínky pro delší pobyt člověka v kosmickém prostoru.

„Už předtím byl na oběžné dráze první předchůdce. Byla to sovětská stanice Saljut 1, která startovala o dva roky dříve, ale rozměry Skylab předčil i tuto stanici,“ připomněl ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Odpoledního Radiožurnálu byl ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář

Hlavním úkolem laboratoře bylo zjistit, jak na člověka působí delší pobyt na oběžné dráze, především stav beztíže, a také co bude potřebovat, aby mohl na stanici žít, pracovat a naučit se provádět nezbytné opravy.

„Stanice k tomu poskytla paradoxně velice mnoho příležitostí, protože už její start byl svým způsobem téměř tragédií, neboť při něm – přestože startovala bez posádky – se na oběžnou dráhu dostala ve velice dezolátním stavu. Meteorický štít byl úplně celý rozerván, strhnul s sebou jeden panel slunečních baterií, takže to, co zůstalo na dráze, nebylo tepelně vůbec izolováno a také bez proudu,“ upozornil Kolář.

Problémový zánik stanice

Kosmická stanice Skylab byla v červenci 1979 navedena do oblasti Tichého oceánu a částečně shořela v atmosféře. Některé její části ale při likvidaci v atmosféře nezanikly a dopadly na zemský povrch poblíž australského města Perth na západě Austrálie.

Městská rada následně poslala americké agentuře NASA pokutu za znečišťování veřejného prostranství. Do města proto telefonoval osobně tehdejší americký prezident Jimmy Carter, který se za dopad tělesa jménem Spojených států omluvil.

Petr Král, Simona Bartošová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme