520 dnů dobrovolné izolace v projektu Mars 500 skončilo
Šestice účastníků experimentu Mars 500 dnes po dlouhých 520 dnech opustila své dobrovolné zajetí a vyšla na denní světlo. Účastníci projektu, jehož cílem bylo simulovat výpravu na Mars, podle expertů svůj úkol zvládli úspěšně.
Domů si každý z nich odnese odměnu 100.000 dolarů. Od loňského června byli tři Rusové, Číňan, Ital s kolumbijskými kořeny a Francouz uzavřeni ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu nedaleko Moskvy.
ČTĚTE TAKÉ: Experiment Mars 500 pokračuje. Kosmonauti 'vystoupili na Mars'
Téměř půldruhého roku žili v podmínkách maximálně blízkých dálkovému meziplanetárnímu letu, prováděli simulované experimenty a zhruba v polovině mise i "výstup na povrch Marsu".
Hostem Stalo se dnes byl psycholog, který se tímto výzkumem zabývá, Jaroslav Sýkora.mp3
Dokonalá organizace a náplň práce, aby byli lidé neustále něčím zaměstnáni a něčemu vedeni. To je první podnět, aby lidé tak dlouhou dobu spolu vydrželi.
„Samozřejmě není možné se vyhnout nějakým drobným nebo větším excesům v chování lidí vůči sobě,“ říká psycholog Jaroslav Sýkora, který se výzkumem zabývá.
„Nuda je největší nebezpečí při těchto dlouhodobých pobytech, protože dokáže rozežírat kompatibilitu osádky a náš český tým má právě za úkol hlídat soudržnost osádky a včas reagovat na to, kdyby se zjistilo z našich šetření, které probíhají každých 14 dní, náběh na možný rozkol nebo dokonce rozpad posádky, tak bychom to měli evidovat a hlásit,“ dodává Sýkora.
Podle něj je otázka 20 až 30 let, kdy člověk k Marsu poletí: „Mezi 30. až 40. rokem tohoto století si myslím, že by bylo možné takový skutečný experiment provést. Technicky už to bylo možné dřív, ale nejslabší článek je člověk a jeho přežití při dlouhodobých letech.“