Seznam.cz dvě a půl hodiny nefungoval, napadli jej internetoví útočníci
Seznam.cz se druhý den za sebou stal terčem útoků hackerů. Webová stránka společnosti byla chvílemi úplně nedostupná. Výpadek trval celkem asi dvě a půl hodiny, kolem půl dvanácté byly stránky opět funkční. Útočníci použili stejnou metodu jako v pondělí, kdy se zaměřili na různé zpravodajské weby. Další internetové servery problémy nehlásily.
„Jde o takzvaný DDoS útok, to znamená snahu přetížit naše služby tím, že to u nás vypadá, jako by se k nám přihlašovalo velké množství zahraničních počítačů,“ potvrdila dopoledne mluvčí Seznam.cz Irena Zatloukalová.
Pro běžného uživatele to podle ní znamená, že služba může vypadávat nebo není přístupná. Problém už se ale podařilo odstranit.
Mluvčí Seznam.cz Irena Zatloukalová vysvětlovala problémy, kterým portál čelil, v Odpoledním Radiožurnálu
Zatloukalová zároveň vyloučila, že by byly v ohrožení třeba e-mailové účty klientů.
„Opravdu tento útok nebyl cílen na to, aby někdo získal nějaké osobní údaje naších uživatelů. Rozhodně nedošlo k tomu, že by se někdo dostal k e-mailovým schránkám, jejich obsahu a podobně,“ zdůraznila mluvčí.
Seznam.cz se stal terčem internetových útoků už podruhé, včera odrážel útoky jeho server novinky.cz.
Internetový portál a vyhledávač Seznam.cz založil roku 1996 Ivo Lukačovič. Seznam Homepage je nejnavštěvovanější a nejpoužívanější stránka na českém internetu, má téměř pět milionů reálných uživatelů. Denně ji navštíví více než dva a čtvrt milionu uživatelů, kteří si za měsíc zobrazí přes miliardu stránek.
Zdroj: Seznam.cz
Další weby zatím problémy nehlásily. Včera hackeři opakovaně zahltili zpravodajské servery ihned.cz, idnes.cz nebo lidovky.cz obrovským množstvím dotazů. To weby prakticky zablokovalo.
Ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti Vladimír Rohel říká, že útoky z posledních dnů jsou velmi dobře organizované a stojí za nimi sofistikovaní útočníci. Odkud pocházejí a jaký je jejich záměr, je však obtížné zjistit.
„Dokud se nikdo nepřihlásí, tak nemůžeme potvrdit, odkud jsou. Vystopovat DDoS útok je doopravdy velmi složité,“ upozornil Rohel.
O útocích na internetové stránky mluvil na Radiožurnálu ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti Vladimír Rohel
Zároveň připomíná, že proti tomuto typu napadení se prakticky nelze zabezpečit. „Dá se dělat nějaká prevence, dají se přistavět nějaké prvky na hraně sítí, takže můžeme vystavět robustní ochranu, ale jak já říkám, na každou zeď se nakonec žebřík najde.“
Podle názoru počítačového experta a soudního znalce Vladimíra Smejkala je napadení webů trestný čin, internetové piráty je ale problém zažalovat.
„Otázkou ovšem je a my jsme o tom s dalšími kolegy v minulosti už dost diskutovali, jestli se podaří jej napasovat na současný trestní zákoník, protože ten tak úplně jasně nedefinuje tu skutkovou podstatu, která v případě těchto útoků přichází v úvahu,“ říká Smejkal a doplňuje:
„A myslím si, že pokud tomu orgány činné v trestním řízení nepřistoupí s velkými uvozovkami dosti tvůrčím způsobem, tak to bude obtížné.“