Zvíře není hračka, učí se děti v útulku na Vránově u Sokolova

Vánoční svátky budou už za necelý měsíc a mnozí rodiče přemýšlejí, co pořídit pod stromeček svým ratolestem. Děti si často přejí živého domácího mazlíčka. Po loňských svátcích však stoupl počet zvířat odložených v útulcích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smutný pes (ilustr. foto)

Smutný pes (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka Stock Exchange, Szarlota

Táto, sežeň štěně je nejenom název slavného československého filmu s Miroslavem Horníčkem. Je to také jeden z nejčastějších požadavků, které děti před Vánoci mají. Ale nemusí jít zdaleka jen o psy.

„Přála bych si živé morčátko,“ svěřila se se svým přáním devítiletá Barborka. Jenže po Vánocích nejvíce v útulcích přibývá opuštěných psů. Buď je lidé sami do stanice dovezou, nebo je pohodí venku.

Například na Vránově u Sokolova loni počet opuštěných zvířat po svátcích narostl. Radní Jan Picka z ČSSD, který je pověřen řízením městské policie, doufá, že letos to bude jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematice živých zvířat pod vánočním stromečkem se věnovala Pavla Sofilkaničová

„Zatímco pod vánočním stromkem udělala zvířata radost, uvědomění si zodpovědnosti pak dopadlo úplně jinak. Tímto bych chtěl apelovat na všechny dospělé, pokud uvažují o koupi živého dárku pod vánoční stromek, aby si uvědomili, že prvotní radost v dětských očích je důležitá, ale důležité je také to, co přijde potom, to znamená velká zodpovědnost a starost, tak aby to všichni ještě jednou zvážili. Doufám, že začátek příštího roku bude v číslech přece jen jiný a že žádný výrazný nárůst na Vránově nezaznamená.“

Možná tomu pomůže i prevence, kterou strážníci v Sokolově zavedli. Jak vysvětluje jejich velitel Petr Kubis, vedení stanice na Vránově umožnilo dětem pečovat právě o zde umístěná zvířata.

„V letošním roce naše zařízení navštívilo 350 dětí ze základních i mateřských škol. Říkáme jim, že pes je živý tvor, není to hračka, a že není legrace pořídit si pejska a za 14 dní se ho zbavit. Snažíme se tlačit zejména na děti, a proto jim třeba i nabízíme, když nemůžou mít doma svého pejska, tak můžou přijet k nám a vyvenčit toho našeho.“

Pokud rodiče zvažují, že si letos pod stromeček třeba nové štěně pořídí, měli by brát v úvahu věk dětí, které by se na péči o nového člena rodiny měly podílet.

„Malé děti s ním ven samy nemohou, musí mít doprovod buď staršího sourozence, nebo maminky a tatínka, a břímě té starosti se pak zkrátka rozkládá na celou rodinu. Větší děti už jsou přece jen samostatnější a už jim není zatěžko a mohou si to i dovolit jít s pejskem na procházku samy,“ uzavírá Jan Picka.

Děti, které by měly zájem pomáhat s péčí a venčením opuštěných psů na ranči Vránov u Sokolova, se mohou obrátit na vedení útulku nebo na městskou policii.

Pavla Sofilkaničová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme