Zmijí jed není pro člověka nebezpečný. Navštívit lékaře je ale vhodné

Lékaři včera odpoledne hlásili už druhý případ uštknutí zmijí. Týkalo se to tříletého chlapce, kterého převezli do motolské nemocnice, kde okamžitě dostal sérum proti jedu. Zdravotníci proto kvůli četnosti případů doporučují, že by lidé měli být na situaci připraveni a měli by vědět, co je třeba v takovém případě dělat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oproti užovce je zmije kratší robustní had

Oproti užovce je zmije kratší robustní had | Foto: Tomáš Klacek

Do tak vážného stavu, ve kterém byl včera chlapec z Lindavy na Českolipsku, se podle lékařů dostane jen málo lidí, které zmije uštkne. Většinou se jedná spíš o bolestivé kousnutí než o život ohrožující zranění.

Zmijí jed totiž není pro zdravého člověka smrtelný. Ohrozit ale může alergiky a hůř se s ním samozřejmě vyrovnává organismus malého dítěte nebo starého či nemocného člověka.

Zmije obecná je jediným jedovatým hadem České republiky. Je extrémně odolná vůči chladnému počasí a vyskytuje se i za severním polárním kruhem. Její jed je smrtelný v dávce 15 miligramů. Každý jedinec má však maximálně 10 miligramů a při kousnutí navíc uvolní pouze třetinu jedových zásob. Ideálním prostředím pro výskyt zmije jsou slunná, ale vlhká místa. V ČR žije zejména v horských oblastech.

Každá nemocnice by měla mít k dispozici sérum proti zmijímu uštknutí. Protože se ale nepoužívá tak často, může se stát, že k okamžité akutní dispozici není. Pokud je ho ale potřeba použít, záchranáři vždy vědí, kam pacienta poslat.

Pokud dojde ke zmijímu uštknutí, je třeba první řadě volat záchranku na čísle 155. Rána by se neměla ničím zaškrcovat a lidé by se neměli pokoušet ji vymačkávat ani vysávat. Jediné, co je vhodné se zraněním udělat, je něčím ho překrýt.

Pokud je zranění na ruce nebo noze, je vhodné končetinu zafixovat. Postižený by se měl hýbat jen minimálně a zranění by mělo být pod úrovní srdce. Například ruku s uštknutím je lepší nechat volně viset dolů.

Marcela Hálová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme