V Českém Švýcarsku kácí smrky. Nahradit je mají původní smíšené lesy

Stovky stromů porazili dřevorubci v Národním parku České Švýcarsko. Místo smrků tam chtějí zasadit smíšené lesy. Ty totiž v kraji Labských pískovců původně převažovaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokácené kmeny stromů

Pokácené kmeny stromů | Foto: Jan Rosenauer

Kácení smrků pomůže vytvořit podmínky pro porosty, které už nebudou v lesích parku vyžadovat žádné zásahy.

„Nepůvodní smrkové monokultury, kterých je na území parku 60 procent, se snažíme nějakým způsobem rozvolnit a vnášet od nich původní cílové dřeviny, což je buk a jedle,“ vysvětluje náměstek ředitele správy Českého Švýcarska Jan Drozd.

Těžbu urychluje nasazení víceúčelového stroje, takzvaného harvesteru. „Zásah v lese trvá skutečně jen minimálně nutnou dobu, takže jsme z lesa rychle pryč,“ připomíná Tomáš Salov ze správy národního parku.

Likvidace smrkových a dalších nežádoucích porostů v národním parku potrvá ještě několik let.

Josef Suk, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme