Ostravskou sloní samičku zabil nebezpečný herpes virus, ukázala pitva
Ostravskou sloní samičku Sumitru zabil koncem ledna herpes virus. Ukázala to pitva. Jde o jedno z nejzávažnějších onemocnění, které slony indické ohrožuje na celém světě. A veterináři si s ním zatím neumí poradit.
Herpes virus napadá hlavně mláďata slonů poté, co přestanou pít mateřské mléko. Jeho zákeřnost spočívá především v rychlosti onemocnění.
„Zvíře může uhynout během několika hodin, dokonce i během několika minut,“ říká zooložka Jana Pluháčková z ostravské zoo.
Zooložka Jana Pluháčková vysvětluje zákeřnost herpes viru, který zapříčinil uhynutí sloní samičky v ostravské zoo
O tom, že je sloní samička Sumitra v nejrizikovější skupině, zoologové věděli. Slůně se totiž nikdy nenapilo mateřského mléka, a pracovníci zoologické zahrady ho tak museli v rámci takzvaného asistovaného odchovu přikrmovat.
„Takže jsme věděli, že je v nejrizikovější skupině, protože jsme věděli, že měla velmi oslabenou imunitu i v porovnání s ostatními sloními mláďaty,“ doplňuje Pluháčková.
Ostravská zoologická zahrada chová celkem čtyři sloní samice. „Tři z nich už jsou ve věku, kdy by pro ně herpes virus neměl být nebezpečný. Nicméně čtvrté slůně, samička Rashmi, bude mít v dubnu pět let, takže ohrožená je. Zatím ještě pije mléko od matky, takže je krytá, ale jakmile přestane pít, tak nebezpečí je velmi reálné i pro ni,“ dodává zooložka.
Experti teď hledají látku, která by slony v budoucnu před virem ochránila. Jak dlouho může trvat, než se lék najde, se dá ale těžko odhadnout. „Výzkum je nepředvídatelná věc a trvá mnoho let. Nezbývá nám než věřit, že to bude co nejdřív,“ uzavírá Pluháčková.