Největší žraločí rezervace vznikla u Marshallových ostrovů
Marshallovy ostrovy se mohou pochlubit největší žraločí rezervací na světě. Rozkládá se téměř na 2 milionech kilometrů čtverečních, což odpovídá rozloze Mexika nebo Saúdské Arábie. Ostrovní republika v Tichém oceánu má přitom jen 68 tisíc obyvatel.
"Jsme možná malý národ, ale máme největší žraločí rezervaci na světě," pochlubil se BBC senátor Tony deBrum. Prvenství ale Marshallovým ostrovům uniklo, první žraločí rezervaci totiž založila před dvěma lety republika Palau.
Rozloha oblastí, kde jsou žraloci chráněni, se díky rozhodnutí Marshallových ostrovů zvětšila ze 2,7 milionů kilometrů čtverečních na zhruba 4,6 milionů.
„Je to velmi ambiciózní prohlášení a myslím si, že je ještě ambicióznější to opravdu naplnit. Ale díkybohu za to, že vůbec někdo tímto směrem přemýšlí,“ říká o vyhlášení nové rezervace producent a režisér podmořského života Steve Lichtag.
Podle něj je pravděpodobné, že se snahy na ochranu žraloků vrátí například rozvojem cestovního ruchu.
Strach ze žraloků
„Žraloci jsou takoví doktoři oceánů. Jsou to mrchožrouti, zbavují moře a oceány toho nezdravého,“ vysvětluje Lichtag význam žraloků pro podmořský život.
Vadí mu tedy, že vždy po napadení člověka žralokem propuká hysterie a žraloci jsou vybíjeni jen kvůli tomu, čím jsou.
„My lidi máme pocit, že patříme do moře víc než ti živočichové, včetně žraloků, takže se snažíme zbavit toho, čeho se bojíme. Myslím si, že bychom se měli sami nad sebou zamyslet,“ uvažuje Lichtag.
Minulý týden podepsalo 8 zemí, mezi nimi Mexiko, Honduras, Maledivy nebo Severní Mariany, prohlášení, že budou usilovat o ochranu žraloků na světě.
Na seznamu ohrožených zvířat je totiž zhruba třetina druhů žraloků. Nejvíce je podle Lichtaga ohrožují asijské země, kde jsou žraločí ploutve vyhledávanou pochoutkou a přísadou do polévky.