Dřívější rekonstrukce vyhynulého zvířete byly podle vědců chybné, protože vycházely z předpokladu, že jeho tělesná stavba připomínala větší verzi žraloka bílého, největší žijící dravé ryby planety.
„Měsíce předtím jsme varovali, že v letní sezoně může dojít k napadení. Naléhali jsme, že je třeba zastavit rybolov,“ vysvětluje ředitel organizace Hepca v Hurghádě.
Drony také odhalily naše obavy ze sdílení vod a vyvolaly debatu o tom, jak nejlépe tato zařízení využít k ochraně návštěvníků pláží, protože setkání s těmito tvory přibývá.
Žraloci se ve vodách okolo Floridy mohou dostat ke kokainu poměrně snadno, tento americký stát je totiž významný uzel pro obchodníky s drogami a kokain je rozpustný ve vodě.
Plavci viděli zraněného delfína, který měl na těle nejméně pět kousanců a plaval kousek od břehu, kde později uhynul. Svědci uvedli, že jeden ze žraloků měřil nejméně tři metry.
Výzkumníci ve snaze změřit rozlohu mořských luk připevnili na hřbetní ploutve žraloků tygřích kamery. Získaná data odhalila největší známý ekosystém mořských luk na světě.
Útok žraloka v Hurgadě byl docela výjimečný tím, že se žralok vyskytl v mělké vodě a blízko u pobřeží. V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz o tom mluví dokumentarista Steve Lichtag.
Podrobnosti o druhém smrtelném útoku egyptské úřady nezveřejnily. Není ani jasné, zda šlo o stejného žraloka. Obě ženy ale predátor napadl v pátek, asi 500 metrů od sebe, uvedl rakouský server Oe24.
Zdravý oceán potřebuje zdravé žraloky, říká mořská bioložka Melissa Christina Márquezová. Žraloci se jí stali osudem. Před osmi lety lety založila iniciativu s názvem Spojené ploutve.
Mořské krávy spásají mořskou trávu na dně Žraločí zátoky v západní Austrálii. Pro žraloky jsou právě mořské krávy oblíbenou kořistí. Zvláště tygří žraloci jsou v této zátoce častými návštěvníky.
Zuby byly v objektu vytesaném z vápence poblíž pramene, který byl zřejmě původně součástí vodního systému za jižními hradbami města. Později byla nádrž zasypána hlínou.
Třem čtvrtinám druhů žraloků přitom hrozí vyhynutí. „Je to zlé. Až se mi chce brečet. Jestli to takhle půjde dál, všechny je nezachráníme,“ řekla mořská bioložka Melissa Christina Márquezová.
Žraloci jsou lovení kvůli masu, ploutvím nebo oleji z jater, který se používá třeba v přípravcích na zvlhčování pleti. Lidé podle National Geopraphic každoročně zabijí na 100 milionů žraloků.
Německý turista natočil u břehů Makarské riviéry v Chorvatsku žraloka. Zřejmě šlo o žraloka mako. Podle režiséra a dokumentaristy Stevea Lichtaga, který se žraloky natáčí, je něco takového výjimečné.
Hosám Hilmí má za sebou pět tisíc ponorů a systematicky prozkoumal několik set kilometrů korálových útesů podél egyptského pobřeží. Díky němu dnes existují podrobné potápěčské mapy Rudého moře.
Řecká média uveřejnila návod, jak postupovat v obdobné situaci: je potřeba uvědomit především pobřežní stráž, která pak případně může vzácného tvora zachránit.
Okolnosti úmrtí českého turisty vyšetřuje egyptská policie. Jak v pátek uvedl Zíma, neštěstí se stalo kolem 15:00. „Napadl ho pravděpodobně žralok v hlubší vodě pod molem,“ řekl.
Amatérský surfař Charlie Fry přežil útok žraloka. Během surfování na pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii se řídil radou profesionála Micka Fanninga a udeřil útočící zvíře pěstí do hlavy.