Vyhynutí hrozí skoro třetině živočichů, rostlin a hub. V ohrožení je i největší ještěr světa

Čtyři komerčně lovené druhy tuňáka se hojně vrací do přírody. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je vyňal z kategorie ohrožených druhů. Stoupající hladina moří ale představuje vysoké riziko pro komodské varany, největší ještěry světa. Na červeném seznamu ohrožených druhů IUCN hrozí úplné vyhynutí 28 procentům ze 138 000 druhů živočichů, rostlin a hub. Zásadním faktorem je lidská činnost.

Marseille Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varani komodští z pražské zoo.

Varani komodští z pražské zoo. | Foto: Petr Hamerník , ZOO Praha

Mezinárodní svaz ochrany přírody, který výsledky své činnosti představil na kongresu v Marseille, zintenzivnil monitorování mořských druhů, jako jsou korály a hlubinní šneci. Chce zjistit, jak jsou ovlivněny změnou klimatu a hrozbami, jako je hlubinná těžba.

VIDEO: ‚Překvapivé a děsivé.‘ Vědci poprvé natočili želvu obrovskou, jak aktivně loví a žere ptáče

Číst článek

„Oceánské druhy bývají opomíjeny, protože jsou pod vodou a lidé ve skutečnosti nevěnují pozornost tomu, co se s nimi děje,“ řekl agentuře Reuters Craig Hilton-Taylor, vedoucí oddělení červeného seznamu IUCN.

Nejnovější verze tohoto pomyslného barometru, odrážejícího stav fauny a flóry na planetě, vede v patrnosti 138 374 druhů, z nichž 38 543, tedy asi 28 procent, se nyní nachází na různých stupních škály ohrožených druhů.

Na červenou listinu ochránci přidali varana komodského, jindy nazývaného jako komodského draka, který je největším ještěrem. Žije na indonéských ostrovech Komodo, které se ale kvůli zvedání hladiny potápí a varanům se zmenšuje území pro život.

Endemity ohrožuje oteplování

Klíčovou zprávou z kongresu IUCN také je, že mizející druhy a ničení ekosystémů nejsou o nic menší existenciální hrozbou, než jakou je globální oteplování, píše server France24.

Změna klimatu zásadně ovlivňuje i budoucnost mnoha druhů, zvláště pak endemických živočichů a rostlin. Jejich jedinečnost se často váže na malé ostrovy nebo ohniska biologické rozmanitosti.

Právě komodští varani jsou podle IUCN „stále více ohroženi dopady změn klimatu“. Hladina stoupajících moří může v příštích 45 letech jejich malý biotop zmenšit nejméně o 30 procent.

„Myšlenka, že se tato prehistorická zvířata posunula o krok blíže k vyhynutí částečně kvůli změně klimatu, je děsivá,“ řekl Andrew Terry, ředitel Londýnské zoologické společnosti.

Ohrožených je také asi 37 procent druhů žraloků a rejnoků, v roce 2014 to ještě bylo 24 procent. „Až moc žraloků a rejnoků je zabíjeno a opatření regulující nadměrný rybolov jsou velmi nedostačující,“ sdělil agentuře AFP Nick Dulvy z kanadské Univerzity Simona Frasera.

Dulvy je autorem studie, na jejímž základě IUCN situaci žraloků přehodnotil. Jejich zhoršující se podmínky podle IUCN způsobuje nadměrný rybolov, degradace nebo ztráta jejich přirozeného prostředí a následky klimatických změn.

Návrat tuňáka a rybolov

Na kongresu zaznělo také varování před negativním dopadem rybolovu. Nadměrný výlov ryb ohrožuje žraloky a téměř dvěma z pěti žraloků hrozí vyhynutí.

Nejnovější aktualizace červeného seznamu ohrožených druhů IUCN ale zdůrazňuje potenciál obnovy ekosystémů. Podařilo se odvrátit vyhynutí čtyř druhů tuňáků, kteří se loví pro komerční účely.

Nejzásadnější zotavení bylo zaznamenáno u tuňáka obecného, který se přesunul z ohroženého o tři kategorie výše do bezpečné zóny. Tato ryba je ceněná hlavně pro sushi a prodává se za tisíce dolarů. Přesto ale některé regionální populace zůstaly vážně vyčerpány.

„Červený seznam ukazuje, jak úzce jsou naše životy a živobytí propojeny s biologickou rozmanitostí,“ uvedl generální ředitel IUCN Bruno Oberle v prohlášení.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme