Konec zraněným dravcům. Na Havlíčkobrodsku postavili speciální sloupy elektrického vedení
Pařát III – nový sloup elektrického vedení postavili u Věžnice na Havlíčkobrodsku. Při jeho stavbě použili speciální materiály, které zamezují popálení ptactva o dráty elektrického vedení.
Mezi Novými Dvory a Věžnicí stojí takových sloupů hned několik. Už na první pohled je patrné, že jsou vyrobené z jiných materiálů. Navíc jsou vybavené bidlem.
Ochránci přírody si od novinky slibují, že ubude zraněných dravců. Ročně se jich o elektrické vedení spálí tisíce.
„Vycházíme z toho, že každoročně se do stanic pro hendikepované živočichy dostává kolem pěti set dravců poraněných elektrickým proudem,“ říká Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody.
Nový typ sloupu elektrického vedení chrání u Věžnice na Havlíčkobrodsku ptáky před popálením. Při stavbě použili speciální materiály. Víc o novince natočil reportér Milan Kopecký
Do stanic se přitom dostane jen mizivé procento. O uhynulé ptáky se totiž postarají lišky a divočáci.
Už dříve byly snahy o ochranu ptactva před dráty elektrického vedení. Ale opatření nebyla úspěšná.
„Klasicky třeba ty plastové hřebeny, které se instalovaly na rovinné konzoly vedení 22 a 35 kW. Ukázalo se, že ty plasty jsou málo životné, po dvou třech letech odpadávaly a sloupy byly ještě více nebezpečné,“ dodal Hlaváč.
Novou metodu ochrany, která je kromě běžných sloupů použitelná i na sloupy v odbočkách vedení a na jeho konci, vyvinuli ochránci přírody spolu s energetiky.
První testy byly před kamerami s nasazenými dravci, vysvětluje konstruktér Ondřej Maurer:
„Ta linka byla vybavena monitorovacím zařízením, které jsme využili pro analýzu pohybu těch ptáků v bezprostřední blízkosti konzol a stožárů.“
Vedení vysokého napětí u Věžnice je prvním počinem energetiků. V Česku je ale dalších asi 750 tisíc sloupů a podle příslušné normy mají jejich vlastníci deset let na to, aby je dostatečně zabezpečili.