Houbám přeje počasí. V lesích se kromě hřibů objeví i podzimní druhy
Houby v Česku rostou. Je jich ale méně než bývá pro toto roční období obvyklé. Sezona se letos zpozdila hlavně kvůli letnímu horku a suchu. Podzimní houby podle mykologů teprve porostou.
Houbám se teď podle mykologů daří zejména na západě Čech a na hranici Čech a Moravy. Najít se dá hned několik druhů. Rostou hřibovité houby, kotrče i holubinky. Méně se daří křemenáčům a kozákům.
„Kupodivu rostou hřibovité houby. Objevují se hlavně klouzky. Daří se i holubinkám. Doufáme, že se časem objeví i ty typické podzimní druhy,“ říká plzeňský mykolog Svatopluk Holec.
Houby se dají najít nejen v lese, ale i na hrázi rybníka. Více vám prozradí reportáž redaktorky ČRo Romany Lehmannové
„Najít se dá třeba hřib plstnatý. Je to hřibovitá houba. Je jedlý a výborný. Trošku něco mezi babkou a hřibem hnědým,“ potvrzuje mykoložka Libuše Kotilová.
Lidem, co plánují vyrazit na sběr hub do lesa, by Svatopluk Holec poradil, aby se nezaměřovali jen notoricky známé druhy.
„Neučte se hříbky. Raději se zaměřte se na podzimní druhy hub. Snad jich bude dost,“ podotýká mykolog.
„Pokud bezpečně poznáte, že je to holubinka, tak si můžete i kousnout. Pokud nepálí, není hořká, nepálí, tak je jedlá,“ vysvětluje Kotilová.
Letos podle ní hodně rostly kotrče, ze kterých dá uvařit guláš nebo dršťková polévka. „Kotrč je houba, která nepotřebuje tolik vody. Roste jako poloparazit u paty borovice,“ vysvětluje Libuše Kotilové.
Sběrači hub podle ní mají šanci na úlovek nejen v lese, ale i jinde. Třeba na hrázkách jihočeských rybníků. „Nejlépe na hrázkách, kde je z každé strany rybník,“ dodává mykoložka.