Cesty mořských želv
Věrnými společníky několika mořských želv kožatek se staly satelitní vysílače. Díky nim se poprvé podařilo zmapovat migrační trasy řelv v jižním Atlantiku.
Kožatky velké (Dermochelys coriacea) se svojí až dvoumetrovou délkou a váhou přes půl tuny patří k největším mořským želvám. Většinu času tráví v hlubinách tropických a subtropických moří, kde loví medúzy. Jednou za několik let se samice vydávají naklást vajíčka na stejné pláže, na kterých se samy vylíhly. Největší světové kladiště leží v Gabonu, kam podle odhadů připlouvá naklást vajíčka 15 000 až 41 000 samic. Biologové z Exeterské university odchytili 25 z nich a na jejich záda připevnili satelitní vysílače. Ty v následujících pěti letech sledovaly každé máchnutí mohutných želvích ploutví.
Získaná data umožnila rekonstruovat cesty kožatek v jižním Atlantiku, které na rozdíl od cest v severnějších částech Atlantiku a Pacifiku zůstávaly velkou neznámou. Jak se ukázalo, želvy, které se vylíhnou na plážích Gabonu, se mohou vydat třemi různými směry. Některé plavou na západ a zůstanou v tropických vodách Atlantiku. Jiné mladé kožatky si zvolí cestu na jih podél západního pobřeží Afriky. Třetí možností, kterou si vybrala jedna z 25 sledovaných želv, je vydat se jihozápadním směrem k pobřeží Jižní Ameriky. Tato cesta je však pouze pro vytrvalce – data ze satelitního vysílače ukazují, že kožatka během ní urazila 7563 kilometrů! Na základě čeho si želva po vylíhnutí vybere svou trasu, zatím nevíme. Znalost možných migračníc tras však může přispět k lepší ochraně druhu, který se potýká s mizením pláží, pytláky, rybářskými čluny a jejich sítěmi i plastovým znečištěním oceánů.
Zdroj: University of Exeter