Před 70 lety vypravili ze Slovenska první vlak s židy do Osvětimi
Přesně před 70 lety vyjel z Popradu první vlakový transport se slovenskými židy. Během roku 1942 opustilo Slovensko skoro 60 000 Židů. V pozdější druhé vlně transportů to byly ještě další tisíce. Drtivá většina deportovaných zahynula v nacistických koncentračních táborech.
Slovensko si výročí připomíná řadou akcí. Už v pátek vyjel z Popradu do polské Osvětimi vzpomínkový vlak. Během jízdy se promítaly dokumenty o holocaustu, diskutovalo se s historiky, filozofy a mezi cestujícími byli i pamětníci nebo přeživší lidé z transportů.
V krátké době je to už druhé výročí v souvislosti s perzekucí židů na Slovensku. Loni v září to bylo 70 let, co vláda tehdejšího Slovenského štátu, přijala velmi tvrdé protižidovské zákony, takzvaný židovský kodex, který patřil k nejpřísnějším v Evropě.
Připomínky výročí prvního židovského transportu ze Slovenska sleduje zpravodaj ČRo Vojtěch Berger
Před výročím zněly na Slovensku veřejné omluvy za holocaust. Omluvila se slovenská biskupská konference, čili reprezentant katolické církve. Jejich text byl poměrně věcný, shrnul fakta, počet odsunutých židů a vyjádřil lítost nad událostmi.
Omluvila se i Matice slovenská, silně nacionálně laděná kulturní organizace, které je často vyčítán nekriticky pozitivní vztah právě k válečnému Slovenskému štátu, v jehož éře právě k deportacím došlo. Její omluva proto v médiích dostala nálepku pokrytectví a neupřímnosti.
A svůj projev lítosti přidala taky končící vláda Ivety Radičové. Úplně první omluvu ale ve své deklaraci přijala Slovenská národní rada, tehdejší parlament, už v roce 1990. Ještě za komunismu v roce 1987 vyjádřila lítost za židovské deportace také skupina disidentů.
Těžké vyrovnání s minulostí
Nelze tvrdit, že se Slovensko s touto částí své historie zcela vyrovnalo. Na jedné straně se transporty židů ze Slovenska a aktivní přístup režimu prezidenta Josefa Tisa k přijímání protižidovských zákonů chápou jako stín na národním svědomí. Slovensko za každého deportovaného žida muselo dokonce ještě platit ještě takzvaný osidlovací poplatek německé říši ve výši 500 marek.
Na druhé straně existuje řada doložených příkladů, kdy Slováci chránili a ukrývali židy a zachránili jim život. Slovensko má 522 oceněných lidí na seznamu tzv. Spravedlivých mezi národy, tedy skoro pětkrát více než Česko. Ocenění se uděluje v Izraeli za to, že lidé v zemích pod nacistickou nadvládou chránili židy s nasazením vlastního života.