Film Jeden život přibližuje nezlomné úsilí sira Nicolase Wintona, jeho vůli zachránit co nejvíc dětí před koncentračními tábory, ale také trápení nad osudem posledního vlaku.
Anthony Hopkins si v novém filmu zahrál sira Nicholase Wintona, který v roce 1939 zorganizoval transporty z okupovaného Československa do Anglie. Zachránil tím 669 převážně židovských dětí.
Pařížské olympijské hry budou příští rok využívat ty nejmodernější technologie. V ulicích budou na bezpečnost dohlížet chytré kamery a ve vzduchu dost možná budou cestující převážet elektrické taxíky.
Lidem vadí hlavně to, že se stále mluví o provázanosti dopravy, aby nemuseli využívat auta. A pak přijdou nové jízdní řády, kde se spoje o čtyři minuty nepotkávají.
Rjabkov si postěžoval, že USA „pod záminkou událostí na Ukrajině“ odmítly další jednání s Ruskem o případné nové dohodě či nových dohodách ohledně strategické stability a o zárukách bezpečnosti.
Rodinu dlouhodobě podporuje pardubický evangelický sbor, který celý převoz inicioval a pomáhal organizovat. „Nejhorší byly ty propady mezi nadějí a zoufalstvím,“ říká evangelická farářka Hana Ducho.
Mezi 18. a 26. lednem 1942 (ve třech transportech označených písmeny R, S a T) muselo odjet z Plzně do ghetta v Terezíně 2604 mužů, žen a dětí – svobody se dožilo jen 204 z nich.
Tyto druhy zvířat často dlouho žijí v přeplněných nádobách bez potravy. Další věc v případě korýšů je zabíjení. Řada kuchařů je dodnes připravuje tak, že je živé hodí do vroucí vody.
Osud všech deportovaných židovských mužů, žen a dětí připomíná každoročně Památník ticha akcí Bubnování pro Bubny, a to právě 16. října. V den, kdy odtud odjel první transport.
Most Suurhoffbrug byl na plovoucích pontonech, které tlačily i táhly remorkéry po řece Máze. Po cestě se zvedalo celkem pět mostů, které jsou zde podobným operacím uzpůsobené kvůli nákladní dopravě.
„Podle rodiny, se kterou výlet podnikl, po uklouznutí doslova podlétl zábradlí, které v polovině stezky chrání před pádem do řeky,“ uvedl mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman.
Nový tanker zatím nemůže vyplout kvůli nízké hladině řeky. V loděnici stále čeká i tanker, který na vodu spustili už v červnu. Obě lodě se k zákazníkovi dostanou zřejmě po novém roce.
Asafovi bylo jedenáct let, jeho bratr Ruben byl starší. Oba před 80 lety nasedli do záchranného vlaku s židovskými dětmi, který mířil z Československa do Anglie. Odjet museli, aby si zachránili život.
Městečko Llanwrtyd Wells, které se hlásí k tomu, že je nejmenším městem v Británii, se na tři roky stalo náhradním domovem pro děti, které uprchly často bez rodičů z okupovaného Československa.
Přesně před 80 lety dorazil do Harwiche první transport s židovskými dětmi, které se jejich rodiče z řady zemí Evropy rozhodli ukrýt před nacisty. Celkem do Británie odjelo na deset tisíc dětí.
Nizozemská národní železniční společnost hodlá vyplatit odškodnění Židům, které její vlaky za druhé světové války převezly do koncentračního tábora Westerbork na severovýchodě okupovaného Nizozemska.
Belgie si v uplynulých týdnech připomněla výročí začátku transportů Židů a Romů do nacistických vyhlazovacích táborů. Místem, kde se můžete seznámit s touto tragickou kapitolou dějin, je Mechelen.
Osm let prožil Bruno Schreiber v České Lípě. Bezstarostné dětství vzalo za své podpisem mnichovské dohody – rodina se totiž hlásila k Čechům a otec byl židovského původu.
Muzeum romské kultury si pietním aktem připomnělo 75 let od prvního hromadného transportu více než 1000 Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Většina z nich už se nikdy nevrátila.
„Naganský expres“ už stojí v Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Jde o letadlo, kterým se před dvaceti lety vraceli se zlatou medailí čeští hokejisté z olympiády v Naganu.
Ukrajinský ministr energetiky Igor Nasalik varoval před snížením investic do transportního systému plynu. Podle něj se může stát, že Ukrajina nebude technicky schopná ruský plyn na Západ přepravit.
Celková váha téměř 450 tun. Délka necelých 50 metrů a trasa dlouhá 70 kilometrů. Takové jsou hlavní údaje o nadměrném nákladu, který dnes v noci a ráno cestoval po Ústeckém kraji. Na rozvodnu v Hradci na Chomutovsku tak dorazil další ze skupiny obřích transformátorů, které mají českou přenosovou soustavu ochránit před výkyvy napětí v okolních státech.
Stovky bubnů se dnes rozezní na pražském bubenském nádraží na připomínku 74 let od vypravení prvního židovského transportu. K happeningu proti lhostejnosti a mlčení se v předvečer pražské akce přidal i americký Washington. Na české ambasádě se do čela sboru postavila bývalá ministryně zahraničí a československá rodačka Madeleine Albrightová.
Čtyři klisny ohroženého koně Převalského se v Dolním Dobřejově na Benešovsku připravují na sobotní návrat do Mongolska, vlasti svých předků. Kůň Převalského je poslední žijící druh divokých koní. Před vyhynutím se ho podařilo zachránit jen díky chovu v zoologických zahradách. Velký podíl na tom má právě pražská zoo, která také vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.
Vzácný náklad veze nákladní vůz pražské zoo na armádní letiště v pražských Kbelích. Na korbě stojí v bednách tři klisny koně Převalského, které zoo převáží do Mongolska. Původně měly cestovat čtyři klisny, ale jednu se nakonec nepodařilo naložit. Výjimečný a technicky náročný transport organizují zoologové už počtvrté s cílem posilnit populaci jediného divokého koně na světě v místech původního výskytu koně Převalského. Celkově stráví zvířata na cestě asi 36 hodin.