Na malých ostrovech se dinosauři zmenšovali
Býložraví dinosauři sauropodi s váhou kolem 100 tun byli největšími zvířaty, jaká kdy žila na Zemi. To ale neznamená, že se ve skrovných podmínkách nemohli zmenšit.
V roce 1895 byla v Rumunsku objevena kostra malého dinosaura ze svrchní křídy, který dosahoval velikosti koně a vážil asi 1000 kg. Dostal jméno Magyarosaurus dacus a jeho objevitelé nález interpretovali jako trpasličího sauropoda, který žil v ostrovním prostředí. Během dalších let se několik generací paleontologů zabývalo otázkou, jestli skutečně šlo o trpasličího ostrovního sauropoda příbuzného titanosaurům, nebo jen juvenilního jedince některého z velkých druhů.
Moderní analýza kostí teď ukázala, že původní zařazení nálezu bylo správné. Němečtí vědci zjistili, že mikrostruktura kostní tkáně je stejná jako u starých jedinců velkých druhů sauropodů. Srovnání také ukazuje, že Magyarosaurus rostl extrémně pomalu, ale zachoval si vysokou úroveň bazálního metabolismu, která je pro sauropody typická. Je proto evidentní, že dinosauři, kteří žili na malých ostrovech, podléhali stejnému „zmenšovacímu“ trendu jako moderní zvířata.
Zdroj: Science Daily, PNAS