Český archeolog sklízí úspěch za průzkum hradiště a zaniklé vesnice z dob Přemyslovců
Grantová agentura ocenila českého archeologa Jana Klapště, který detailně zmapoval dvojici historických lokalit v Praze. Jeho kniha na téma Čechy za vlády Přemyslovců dokonce slaví úspěch i za oceánem.
„Velkým tématem archeologie u nás jsou od počátku raně středověká hradiště a opevněné areály. Studovány jsou přes sto let. Dalším tématem jsou zaniklé vesnice,“ přibližuje zkoumaná místa archeolog Jan Klápště z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Společně s týmem spolupracovníků se zaměřil na dvě lokality v Praze: středověké hradiště v Královicích a zaniklou vesnici v Klánovickém lese. Výsledky bádání shrnul v knize s názvem Proměna českých zemí ve středověku.
Archeololog Jan Klápště získal Cenu Grantové agentury za výzkum osídlení z období Přemyslovců
Za úspěch ve výzkumu ocenila letos českého archeologa česká Grantová agentura. Kniha o osídlení z dob Přemyslovců navíc zaujala také prestižní zahraniční vydavatelství.
„Kniha byla publikována nejprve Česky, potom byla v rámci projektu přepracována a vyšla v druhém vydání. Zhruba v té době mě kontaktovali z vydavatelství Brill, abych připravil verzi anglickou,“ vysvětluje Klápště.
S výzkumem přemyslovských Čech pomáhal Klapšťovi například Ivo Štefan z Filozofické fakulty. Středověké hradiště v pražských Královicích prý bylo podobně velké jako Pražský hrad:
„Vzniklo někdy v první polovině v 10. století za panování prvních Přemyslovců. Jsme asi nějakých 16 kilometrů vzdušnou čarou od Pražského hradu, který už v té době byl hlavní rezidenční oblastí vznikajícího českého knížectví,“ přibližuje vědec, který byl jedním z vedoucích terénních výzkumů.
Archeologové už nepracují jen s vykopávkami. Často spolupracují také s přírodovědci, kteří jim pomáhají zkoumat pozůstatky rostlin, dřeva nebo kostí.