Britská královská rodina se od smrti princezny Diany před 15 lety stará víc o svou image
Přesně před patnácti lety vyhasl v pařížské nemocnici život britské princezny Diany. V tunelu pod Eiffelovkou její limuzína, pronásledována paparazzi na motorkách, nabourala do sloupu. Jen několik hodin po nehodě se před Dianiným domem v Londýně objevily první květiny, kterých stále přibývalo, a obvykle zdrženliví Britové začali milované princezně veřejně skládat hold.
Moderní historie britské královské rodiny se dělí na období před Dianinou smrtí a po ní. V odkazu půvabné princezny pokračují její dva synové William a Harry, i když princ Harry na to jde občas dost svérázným způsobem.
„Odborníci tvrdí, že neštěstí vytvarovalo královskou rodinu do dnešní podoby hlavně v tom smyslu, že se Windsorové začali mnohem více starat o svou image. Dianina smrt se také určitě podepsala na tom, že se mladí členové rodiny ‚polidštili‘. Obyčejným Britům jsou mnohem blíž," říká londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.
O smrti princezny Diany a jejím vlivu na britskou královskou rodinu mluvil na Radiožurnálu londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek
William, o kterém se mluví jako o budoucím následníkovi trůnu, plní veškeré povinnosti a dělá babičce královně Alžbětě II. radost. Británie v loňském roce žila jeho svatbou s Kate Middletonovou. Podle mnohých názorů je to ideální kandidát na panovníka.
Naopak Harry se vydal cestou rebela. Jeho život zpestřuje celá řada skandálů. Například na maturitní večírek přišel oblečený v nacistické uniformě a natočili ho, jak šňupe vodku. Otec, princ Charles, mu za trest nařídil povinně navštívit koncentrační tábor v Osvětimi. Britskou armádu zase musel opustit poté, co pronesl ‚Á, pakoš přišel‘. ‚Pakoš‘ je přitom označení pro muslimského zajatce.
Spolupracovník ČRo 6 Jan Jůn vzpomíná, jak působila princezna Diana na britskou veřejnost
Případy kritizovala i britská veřejnost. Poslední skandál ale Britové vnímají trochu jinak. Jde o fotky nahého Harryho, jak objímá ženy na jednom z večírků. Záběry se nakonec objevily nejen na internetu, ale i v britském tisku. Podle některých Britů je to ale jen důkaz, že i princ je obyčejný člověk. A tak se někteří po jeho vzoru fotí a tím mu vyjadřují podporu.
Podle průzkumu ICM/Guardian se 69 procent dotázaných Britů domnívá, že by se Británii vedlo bez monarchie hůř. Jen 22 procent si myslí opak. Je to vůbec největší procentní rozdíl právě od Dianiny smrti.
Letošní průzkumy jsou ovšem trochu zavádějící v tom, že se slaví diamantové jubileum královny Alžběty, a to logicky vytáhlo popularitu samotné panovnice i monarchie vzhůru. Patnáctileté výročí Dianiny smrti ale částečně zastínila právě probíhající paralympiáda v Londýně.
Jako princezna z pohádky
Diana si za svého života vysloužila navzdory poněkud rozporuplné osobnosti velké sympatie u obyčejných Britů. Pocházela sice ze starobylé šlechtické rodiny, od ostatních členů královské rodiny se ale lišila.
Princezna Diana zahynula při automobilové nehodě v Paříži 31. srpna 1997. Spolu s ní tehdy přišel o život i její egyptský přítel Dodi al Fayed a jejich francouzský řidič Henri Paul.
„Dá se říct, že to byla normální žena, která vlastně tím, že se stala ženou korunního prince, mu dodala ještě více té obyčejné lidskosti, kterou občas členové královské rodiny předtím postrádali,“ vysvětluje spolupracovník ČRo 6 Jan Jůn.
„Předtím byla učitelkou v mateřské školce, měla velice ráda děti, což se projevilo i potom později na její charitativní činnosti, kdy cestovala po světě, hlavně po Africe, a sbírala peníze na oběti nášlapných min. Ještě v těch letech, než došlo k roztržce mezi ní a princem Charlesem, se prostě chovala jako taková opravdová pohádková princezna,“ dodává.