Jak vypadalo přistání člověka na Měsíci minutu po minutě? A kde si ho můžete připomenout?
Po třídenní cestě k měsíčnímu orbitu a několika obězích sestoupili 21. července 1969 dva ze tří astronautů, Neil Armstrong a Buzz Aldrin, na povrch Měsíce. Třetí, Michael Collins, sledoval sestup z oběžné dráhy. Přistání modulu a první lidské kroky na Měsíci živě pozorovalo přes 600 milionů diváků z celé Země. Nyní si 50 let od tohoto výročí můžete připomenout i vy.
Na videu můžete živě sledovat historické přistání na Měsíci Apolla 11, jak ho před 50 lety viděla NASA. K sobotnímu výročí ho americká vesmírná agentura zveřejnila na svém Youtubovém kanálu.
Přistání Američanů na Měsíci si o víkendu připomene i pražský Žižkov.
Součástí budou nejen rozhovory se zajímavými hosty nebo promítání, ale především speciální videomapping. Ten vypukne v sobotu ve 22 hodin a 17 minut (tedy přesně 50 let poté, co modul přistál na Měsíci), a promění tak celou žižkovskou věž v pomyslnou raketu.
‚Malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.‘ Jak vypadala mise k Měsíci? A co NASA chystá dnes?
Číst článek
Celou akci režíruje herec a komik Jakub Kohák, kromě toho ji ale bude i moderovat. „Jsem připraven. Otázka je, zda jsou oni připraveni na mě,“ smál se v rozhovoru s Lucií Výbornou na Radiožurnálu.
Přistání na Měsíci připomínají také dvě výstavy v Praze. V pražském planetáriu si lidé při této příležitosti mohou od soboty prohlédnout lunární model Apolla 11, který v červenci 1969 dopravil na Měsíc americkou posádku, a ve Štefánikově hvězdárně se mohou dotknout měsíčního kamene.
Minutu po minutě let mapuje také deník NASA. V něm najdete mimo detailního popisu, co se na lodi během letu dělo, také přepisy rozhovorů a zvukové záznamy z řídícího střediska.
Skok ve vědě
„Byl to opravdu obrovský skok pro vědu i pro lidstvo,“ řekl v Interview Plus astronom, astrofyzik a přední popularizátor vědy Jiří Grygar. Navíc astronauté splnili i svůj plán. „Přivezli zdokumentované vzorky měsíční horniny. Celkem přivezli skoro čtyři metráky kamení,“ dodává vědec.
Sám Armstrong odhadoval pravděpodobnost, že na misi zemře, na deset procent. Šance na výstup na Měsíc podle něj byla padesát na padesát, popisuje historické souvislosti web Financial Times.