Plynule, tiše a úsporně. Vysoké učení technické v Brně vyvíjí novou technologii pro otáčení velkých ložisek

Vědci z Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s další soukromou společností vyvíjejí novou technologii pro otáčení velkých ložisek. Nový model by se mohl využít například u velkých teleskopů nebo obráběcích strojů a zajistit plynulejší a úspornější provoz. Nyní dokončují i tříletý vývoj nového typu divadelních točen.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci z VUT v Brně vyvíjí novou technologii pro otáčení velkých ložisek

Nová technologie vědců z Vysokého učení technického v Brně by se mohla využít v divadlech i v průmyslu | Foto: Michal Šafařík | Zdroj: Český rozhlas

Nová technologie bude podle vědců spolehlivější, tišší a energeticky úspornější. Uplatní se tam, kdekoliv je zapotřebí otáčet velkými a těžkými objekty. Využití modelu si tak můžeme představit například v průmyslu u obráběcích strojů, v astronomii u rozměrných teleskopů nebo v divadle u točen na jevištích, u kterých nyní vědci vývoj dokončují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Michala Šafaříka o nové technologii pro otáčení velkých ložisek

Vynález nejdříve zvedne jedno z ložisek otáčivého mechanismu a poté mezi nimi vytvoří mazací vrstvu oleje. Následně můžeme na ložisko posadit desítky i stovky tun těžké objekty, a jelikož je díky oleji tření mezi ložisky minimální, budeme k rozhýbání potřebovat pouze malou sílu.

Tento základní princip je ale známý. Důležitější je mít promyšlené kroky ve chvíli, když se například změní zatížení a ložisko se nahne. Pro tuto situaci přidali vědci do mechanismu zpětnovazební zařízení, které umožní reagovat na změnu zatížení, rychlosti a na další vlivy, které se mohou při používání objevit.

28:36

V maličkém světě je zlato modré, vypráví biochemička. Proč kovy fungují jinak v nanosvětě?

Číst článek

„Takováto automatická regulace přítoku oleje umí reagovat i na nepřesnosti v samotných ložiscích. A to může být zásadní třeba pro přesné otáčení velkých teleskopů,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Petr Svoboda. Vynález zredukuje jak kývání stroje u pozorování vesmíru, tak i opotřebování ložiska a jeho možné poškození.

Mimo to ale dokázali autoři snížit energetickou náročnost o 20 %, což je oproti současným řešením výrazně vyšší. To může být výhoda zejména v průmyslu u obráběcích strojů, soustruhů ale i u radarů, které mají nízké otáčky, ale zároveň mohou pracovat i při otáčkách nulových.

Michal Šafařík, eza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme