Lamy proti koronaviru. Jejich protilátky by mohly být základem pro ochranný inhalační sprej
Vakcinace je jen jedním ze způsobů, jak se bránit nemoci covid-19. Tím dalším by mohla být inhalační terapie. Vědci z lékařské fakulty univerzity v Pittsburghu popsali novou metodu extrakce drobných, ale extrémně silných fragmentů protilátek od lam.
Inhalační přípravek proti covidu-19 by mohl být vhodný zejména pro lidi, jejichž organismus dostatečně nereaguje na vakcinaci, zjistili vědci z lékařské fakulty univerzity v Pittsburghu.
Inhalační sprej proti covidu-19 s účinnými protilátkami, které si dovedou přirozeně vytvářet lamy
A proč zrovna lamy? Oproti ostatním obratlovcům si totiž vytvářejí mnohem jednodušší protilátky, vysvětluje Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky:
„Naše nejčastější protilátky se skládají ze dvou těžkých a dvou lehkých řetězců – dohromady čtyř bílkovinných řetězců, které jsou kovalentně spojené. Lamí protilátky se skládají jen ze dvou těžkých řetězců. Když se potom dělají geneticky upravené fragmenty z protilátek, tak je mnohem jednodušší je udělat jen z malého fragmentu těžkého řetězce.“
Místo očkování
Inhalační spreje by si lidé v budoucnu mohli stříkat do nosu a úst. „Což jsou místa, prostřednictvím kterých se virus dostává do našeho organismu,“ upozorňuje Hořejší.
Takový přípravek by byl podle něj vhodný zejména pro lidi, kteří nereagují dostatečně na vakcinaci. Těch je v populaci kolem pěti procent. Navíc platí, že s věkem se odpověď organismu na očkování zhoršuje. Senioři jsou tedy v nevýhodě, protože jejich imunitní odpověď je slabší než u mladých, zdravých lidí.
Cesta k inhalátoru by nemusela být složitá. To, že lamí protilátky fungují, je už prokázané. Existuje také mnoho vědeckých prací, které směřují k jejich praktickému využití. Vše ale ještě musí projít třemi fázemi klinických studií.