Když se v roušce zadýcháte, neplní dobře svou funkci, varuje chemik. Vyzkoušejte si domácí test
Povinné nošení roušek nás zřejmě čeká ještě nejméně do června. Během léta by se pak opatření mohla začít uvolňovat. Jak je to s faktickou účinností roušek, se teď snaží zjistit odborníci z Akademie věd ČR. S jedním z nich mluvil Český rozhlas Plus.
V Ústavu chemických procesů Akademie věd probíhá testování účinnosti roušek z různých materiálů – od nanotextilií, přes doma šité bavlněné roušky, šátky a šály, až po experimenty, jako je rouška napuštěná včelím voskem.
Když se v roušce zadýcháte, neplní dobře svou funkci, říká chemik Vladimír Ždímal
V testovací hale, kde je vědcům k dispozici řada experimentálních zařízení, probíhá především zkoumání toho, jak velké částice dokáže materiál zachytit.
„Kapénky, které vyletují z našich úst nebo nosu, se velmi pravděpodobně téměř všechny zachytí i na primitivní, doma vyrobené ochranné pomůcce. Tím opravdu výrazně snížíme komunitní přenos,“ popisuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus efekt nošení roušek chemik Vladimír Ždímal.
Domácí test
Každý z nás prý přitom může do jisté míry otestovat účinnost vlastní roušky. Stačí si ochrannou pomůcku nasadit a vyběhnout do třetího patra.
„Když se zbytečně nezadýcháte, tak to můžete použít. A můžete například zkusit vyběhnout i se dvěma vrstvami nebo přidávat další. Dokud se váš dýchací komfort výrazně nezhorší. Jakmile se zhorší, znamená to, že vzduch, který nadechujete, bude přednostně proudit otvory kolem, protože materiál bude klást příliš velký odpor,“ vysvětluje.
Důležité také je, abyste měli roušku dobře nasazenou. Zakrývat by měla nos i ústa od kořene nosu pod bradu. Tvář by přitom měla být zakrytá až k uším, aby rouška správně držela.