Ceny Neuron převzalo sedm vědců. Spojují je úspěchy, které přesáhly hranice Česka

Za přínos světové vědě obdrželo ve středu sedm českých vědců ocenění nadačního fondu Neuron. Někteří z nich působí doma, jiní v zahraničí. Oceněné osobnosti vědy spojují světové úspěchy, které dalece přesáhly hranice Česka.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny Neuron převzalo sedm vědců: Zleva fyzik Martin Roček, lékař Otto Hrodek, biolog Josef Svoboda, matematik Vladimír Šverák, chemik Emil Paleček, odborník na informatiku a matematik Pavel Pudlák, historik František Šmahel

Ceny Neuron převzalo sedm vědců: Zleva fyzik Martin Roček, lékař Otto Hrodek, biolog Josef Svoboda, matematik Vladimír Šverák, chemik Emil Paleček, odborník na informatiku a matematik Pavel Pudlák, historik František Šmahel | Foto: Nadační fond Neuron | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Svou prací letošní laureáti mnohdy předběhli dobu a inspirací mohou být i osobními postoji a odvahou stát si za svým," uvedla Lada Brůnová z Nadačního fondu Neuron.

Prestižní ocenění Česká hlava za vědu a výzkum získal historik a archeolog Sommer

Číst článek

Dva z oceněných spojuje i něco jiného než jen úspěchy, a to jistá míra zarputilosti, díky které byli schopni bádat i přes překážky minulého režimu.

Jedním z nich je historik, ale také bývalý horník a řidič tramvaje, historik František Šmahel. V současnosti největší odborník na dějiny husitství.

Dalším příkladem houževnatosti je pak biolog Josef Svoboda, který mohl začít studovat až po třicítce. Přesto je dnes jedním z nejrespektovanějších českých polárníků.

Chemik Emil Paleček pak ještě ve svých osmdesáti letech zkoumá, jak předejít rakovině. A lékař Otto Hrodek je zakladatelem dětské hematologie, která dodnes zachraňuje stovky životů ročně.

Dalšími oceněnými jsou fyzik Martin Roček, odborník na informatiku a matematik Pavel Pudlák nebo matematik Vladimír Šverák.

„Vladimír Šverák se věnuje zkoumání rovnice, která popisuje proudění vody, a snaží se tak beze zbytku porozumět pohybu jedné ze základních látek nezbytných pro život na Zemi,“ uvádí zpráva nadačního fondu, který ocenění uděluje.

Úspěšní mladí vědci

Ceny dostali také mladí a nadějní vědci, kteří letos uspěli v soutěži Neuron Impuls. Soutěž má stejné obory jako Cena Neuron, vítězů je ale v každém oboru více. Mezi patnáctku úspěšných vědců a vědkyň pak nadační fond Neuron rozdělil celkem devět milionů korun.

Prosadili se mimo jiné Lukasz Cwiklik, který zkoumá syndrom suchého oka, Dáša Bohačiaková zabývající se výzkumem neurálních kmenových buněk nebo Martin Lang, kterého zkoumal možný vliv rituálního chování na snižování úzkosti.

Ondřej Ševčík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme