Zaostřeno na obouvání. Nové zlínské centrum zkoumá materiály, technologie i design bot
Projekt zlínské Univerzity Tomáše Bati počítá s využíváním 3D tisku i testováním nových materiálů a technologií. A chce také podporovat mladé nadějné designéry. Slavnostního otevření centra se zúčastnili i Rosemarie a Thomas Baťovi.
Thomas Baťa, pravnuk Tomáše Bati, vnímá centrum jako důležitou složku rodinné firmy. Je rád, že se otevřelo a očekává spolupráci.
A jeho slova potvrzuje i další z rodiny Baťových, vnučka zakladatele obuvnického impéria Rosemarie s tím, že se těší na nové nápady, které ve Zlíně vzniknou.
Materiály a technologie
Podle ředitele zlínského Univerzitního institutu profesora Petra Sáhy si výstavba nového centra výzkumu ve Zlíně vyžádala investici desítek milionů. Už teď ale díky získaným projektům věří v návratnost.
„Nutno říci, že dneska už běží asi deset projektů, které z velké části náklady pokrývají, a je připraveno asi deset dalších, které se budou aplikovat,“ upřesňuje Petr Sáha. Centrum výzkumu obouvání se podle něj zaměří na tři hlavní činnosti – testování obuvnických materiálů a obuvi, design a konstrukci obuvi, a na nové materiály a technologie.
Není noha jako noha
„Velký důraz se klade na individuální obouvání, které začíná už u tvaru vašeho chodidla. K tomu se potom dělají kopyta, 3D tisky, materiály, které mají charakter smart materiálů. Až deset procent populace má problém s obouváním, například diabetici, a pro ně se musí dělat speciální obuv. Proto hodně pozornosti věnujeme právě tomuto segmentu,“ vysvětluje Petr Sáha.
Na začátku klientovi naskenujeme nohu a sken převedeme do grafického programu, v němž se obuv upravuje. Navržený vzorek se následně převádí do 3D tisku, popisuje celý proces Tomáš Sáha,vedoucí oddělení transferu a technologií.
Ošoupat a zdeformovat?
Nové centrum výzkumu obouvání má své služby nabídnout nejen globálně známým obuvnickým značkám, ale i začínajícím podnikatelům. Kromě vývoje nových materiálů a konstrukce obuvi centrum disponuje i vlastní zkušebnou.
„Naše laboratoř je zaměřená na zkoušení fyzikálních a mechanických vlastností materiálů, které se používají na výrobu obuvi,“ říká Luděk Suchomel, vedoucí zkušební laboratoře.
„Například tento přístroj se jmenuje Martindale a běžně se používá v textilním průmyslu pro testování odolnosti vůči oděru a žmolkování,“ vysvětluje. „Jde o destrukční zkoušku, kdy zjišťujeme, po kolika cyklech oděru dojde k prodření tkaniny.“
Centrum výzkumu obouvání se začlenilo do zlínského Univerzitního institutu a už nyní zaměstnává 14 vědeckých pracovníků, kteří chtějí mimo jiné do města vrátit tradici, která k němu neodmyslitelně patří.