Zaostřeno na obouvání. Nové zlínské centrum zkoumá materiály, technologie i design bot

Projekt zlínské Univerzity Tomáše Bati počítá s využíváním 3D tisku i testováním nových materiálů a technologií. A chce také podporovat mladé nadějné designéry. Slavnostního otevření centra se zúčastnili i Rosemarie a Thomas Baťovi.

Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za vznikem syndromu diabetické nohy je často nevhodná obuv

Za vznikem syndromu diabetické nohy je často nevhodná obuv | Foto: Fotobanka Pixabay

Thomas Baťa, pravnuk Tomáše Bati, vnímá centrum jako důležitou složku rodinné firmy. Je rád, že se otevřelo a očekává spolupráci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co nabídne nové Centrum výzkumu obouvání ve Zlíně?

A jeho slova potvrzuje i další z rodiny Baťových, vnučka zakladatele obuvnického impéria Rosemarie s tím, že se těší na nové nápady, které ve Zlíně vzniknou.

Materiály a technologie

Podle ředitele zlínského Univerzitního institutu profesora Petra Sáhy si výstavba nového centra výzkumu ve Zlíně vyžádala investici desítek milionů. Už teď ale díky získaným projektům věří v návratnost.

Nutno říci, že dneska už běží asi deset projektů, které z velké části náklady pokrývají, a je připraveno asi deset dalších, které se budou aplikovat,“ upřesňuje Petr Sáha. Centrum výzkumu obouvání se podle něj zaměří na tři hlavní činnosti – testování obuvnických materiálů a obuvi, design a konstrukci obuvi, a na nové materiály a technologie.

Prototyp chytré stélky ze zlínské univerzity | Foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Není noha jako noha

Velký důraz se klade na individuální obouvání, které začíná už u tvaru vašeho chodidla. K tomu se potom dělají kopyta, 3D tisky, materiály, které mají charakter smart materiálů. Až deset procent populace má problém s obouváním, například diabetici, a pro ně se musí dělat speciální obuv. Proto hodně pozornosti věnujeme právě tomuto segmentu,“ vysvětluje Petr Sáha.

Na začátku klientovi naskenujeme nohu a sken převedeme do grafického programu, v němž se obuv upravuje. Navržený vzorek se následně převádí do 3D tisku, popisuje celý proces Tomáš Sáha,vedoucí oddělení transferu a technologií.

Ošoupat a zdeformovat?

Nové centrum výzkumu obouvání má své služby nabídnout nejen globálně známým obuvnickým značkám, ale i začínajícím podnikatelům. Kromě vývoje nových materiálů a konstrukce obuvi centrum disponuje i vlastní zkušebnou.

Naše laboratoř je zaměřená na zkoušení fyzikálních a mechanických vlastností materiálů, které se používají na výrobu obuvi,“ říká Luděk Suchomel, vedoucí zkušební laboratoře.

Například tento přístroj se jmenuje Martindale a běžně se používá v textilním průmyslu pro testování odolnosti vůči oděru a žmolkování,“ vysvětluje. „Jde o destrukční zkoušku, kdy zjišťujeme, po kolika cyklech oděru dojde k prodření tkaniny.“

Centrum výzkumu obouvání se začlenilo do zlínského Univerzitního institutu a už nyní zaměstnává 14 vědeckých pracovníků, kteří chtějí mimo jiné do města vrátit tradici, která k němu neodmyslitelně patří.

Anna Duchková, Lukáš Veselý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme