Česko ohrožuje počítačový vir Emotet. Šíří se pomocí spamu s tematikou koronaviru
Trojský kůň Emotet je už čtvrtý měsíc v řadě nejrozšířenějším počítačovým virem. Šíří se zejména pomocí spamových kampaní s tematikou koronaviru a používá se primárně k distribuci vyděračských programů. Vir zasáhl 32 procent tuzemských sítí. Napadl také nemocnici v Benešově nebo OKD.
Podle antivirové firmy Check Point láká vir oběti k otevření přílohy nebo ke kliknutí na odkazy a následně dojde k pokusu o stažení do počítače. Česká republika zaznamenala útoky v rámci řady globálních kampaní. Vir se také uplatnil v kampani mířené přímo na Českou republiku, kdy byl škodlivý soubor distribuován v e-mailech s předmětem jako „Upomínka na zaplacení dluhu“.
Milion chvilek podal žalobu na předsedu KSČM Filipa, žádá omluvu za spojení s kybernetickým útokem
Číst článek
Emotet ale není jediný škodlivý program, který v Česku napadá počítače. Desetinu českých firem napadly programy Trickbot a XMRig. Zatímco Trickbot se zaměřuje především na uživatele bankovních služeb, XMRig je open-source systém využívaný pro těžbu kryptoměny Monero.
Problém mohou přestavovat služby přístupné veřejnosti. „Problematické jsou například cloudové hostingy, které jsou otevřené veřejnosti a u kterých se platí za spotřebovaný výkon nebo objem přenesených dat. Není výjimkou, že při špatném zabezpečení jsou servery napadeny virem, pomocí kterého útočník například těží kryptoměny a vám za noc takto spotřebuje třeba i statisíce korun na poplatcích za cloudové služby," říká ředitel společnosti Coding Bear Miroslav Fuksa.
Česko si hrozbu uvědomuje
Přes všechny hrozby patří Česko stále mezi bezpečnější země v oblasti kyberútoků. Oproti prosincové 69. pozici se posunula na 89. příčku. Opačným směrem se posunulo Slovensko. V Indexu hrozeb vede Afghánistán.
Na nemocnici v Benešově útočil ruský virus Ryuk. Jermanová odmítá, že by někdo požadoval výkupné
Číst článek
Z posunu v žebříčku je vidět, že Česko si začíná hrozby v kyberprostoru uvědomovat. „Přispívají k tomu jednak negativní medializované případy, ale také osvěta – ať už to jsou konference o kyberbezpečnosti nebo školení. Jejich cílem není získat certifikát, ale pochopit, jak se v kyberprostoru chovat a na jaké nástrahy si dát pozor,“ uvedl ředitel společnosti IDC-softwarehouse Karel Diviš.