Švédové našli způsob, jak zahladit online stopy
Na internet se přesouvá stále větší počet každodenních aktivit. Online se nakupuje, seznamuje, studuje či čte. Kvůli tomu se každý registruje na řadě serverů a nakonec často zapomene, kde všude to bylo. Ve Švédsku nyní přišli na způsob, jak některé online stopy smazat.
Smazání stop umožňuje web Deseat.me od dvojice švédských vývojářů.
Nejdřív se uživatel musí přihlásit pomocí e-mailu na Googlu nebo na Outlooku. Poté server nabízí několik seznamů se stránkami, na kterých se uživatelé kdysi zaregistrovali.
U jednotlivých odkazů se každý může rozhodnout, jestli je chce smazat nebo uložit. Základní služby jsou přitom zdarma, prémiový přístup je ale placený.
Duhové tlačítko na Facebooku
Na sociálních sítích se mluví i o novém duhovém tlačítku, které Facebook zavedl začátkem června. Velké diskuse vzbuzuje hlavně zjištění některých uživatelů, že přístup k tomuto tlačítku závisí na místě, kde žijeme.
V některých zemích mají uživatelé duhové tlačítko v základní nabídce mezi dalšími hodnotícími emotikony, jako jsou například „like" nebo „smajlík".
V jiných zemích, včetně České republiky, je ale nejdřív nutné toto tlačítko aktivovat „lajkováním" konkrétní facebookové komunity pro homosexuály a lesby. Jsou ale i státy jako například Egypt nebo Alžírsko, kde duhové tlačítko není vůbec přístupné.
Facebook tento krok zdůvodňuje tím, že jde o nový experiment, který je nutné otestovat. Někteří uživatelé ale mluví o tom, že se tak Facebook chce vyhnout možné kritice lidí, kteří by mohli tvrdit, že sociální síť až příliš hájí zájmy a práva leseb a homosexuálů.
Jiní uživatelé zase připomínají, že Facebook podobná dočasná tlačítka zavedl i v minulosti. Například pro mezinárodní den matek a Halloween. Ani v jednom z těchto případů ale nebylo nutné označit konkrétní stránku jako tu, která se vám líbí.
Online rozpoznání obličejů
Vznikají i aplikace, které využívají rozpoznávání obličejů. Právě ty budou ve spojení s bezpečnostními kamerami v nadcházejících letech hodně důležité při potírání zločinu. Naznačují to trendy ve světě - například v Německu.
Tamní federální policie testuje nový systém, který dokáže v reálném čase podle obličeje rozpoznat hledaného člověka.
Testování se odehrává na berlínské stanici metra Südkreuz. Ti, co se přihlásí, dostanou vysílač polohy a mají za úkol procházet se před kamerami ve stanici. Testování potrvá půl roku a podle policie pomůže systém výrazně zefektivnit.
Zatím se přihlásilo 44 dobrovolníků, cílem je získat jich 275. Čím víc tváří, tím lepší výsledky. Lidé to ale nebudou dělat úplně zadarmo. Jako motivaci si úřady připravily dárky, které jsou odstupňované podle toho, jak často se daný člověk bude na kamerách objevovat.
Odměny začínají na poukazech od internetového obchodu Amazon a končí třeba chytrými hodinkami Apple Watch.