Japonsko chce být opět v čele ve výrobě čipů, země do nového podniku investuje téměř 12 miliard korun
Japonsko investuje 70 miliard jenů (11,8 miliardy korun) do podniku na výrobu čipů nazvaného Rapidus, v němž jsou také japonské technologické firmy Sony či NEC. S odvoláním na japonskou vládu o tom v pátek informovala agentura Reuters. Země, která kdysi vyráběla globálně polovinu polovodičů, se snaží opět získat pozici předního výrobce vyspělých čipů. Podnik chce zahájit výrobu ve druhé polovině desetiletí a počítá i s dalšími investicemi vlády.
„Polovodiče budou rozhodující složkou pro vývoj nových špičkových technologií, jako je umělá inteligence, digitální průmysl a zdravotnictví,“ uvedl na tiskovém brífinku ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Jasutoši Nišimura.
Firma Micron investuje 40 miliard dolarů do výroby čipů v USA. Vláda plánuje krok hojně dotovat
Číst článek
Japonská vláda do podniku v budoucnu pravděpodobně investuje další peníze. Chce do něj nalákat firmy zabývající se výrobou čipů ze Spojených států a z Evropy, například americkou International Business Machines a nizozemskou ASML, řekl agentuře Reuters jeden ze zástupců ministerstva obchodu a průmyslu.
Mezi další investory společnosti Rapidus patří firma Nippon Telegraph and Telephone, výrobce paměťových čipů Kioxia, dále společnost Softbank, výrobce součástek pro automobilový průmysl Denso, automobilka Toyota Motor a podnik Mitsubishi UFJ Financial Group.
Obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou se prohlubují a Washington omezuje Pekingu přístup k polovodičovým technologiím. Japonsko se snaží rychle oživit svou základnu pro výrobu čipů a chce zajistit, aby jeho automobilky a firmy zabývající se informačními technologiemi netrpěly nedostatkem tohoto klíčového dílu.
Tokio chce mít zároveň k dispozici vyspělou čipovou technologii nezbytnou pro rozvoj nových oborů, jako je umělá inteligence. Obává se také, že se Čína může pokusit převzít kontrolu nad Tchaj-wanem, současným světovým centrem výroby pokročilých čipů.