Japonsko chce být opět v čele ve výrobě čipů, země do nového podniku investuje téměř 12 miliard korun

Japonsko investuje 70 miliard jenů (11,8 miliardy korun) do podniku na výrobu čipů nazvaného Rapidus, v němž jsou také japonské technologické firmy Sony či NEC. S odvoláním na japonskou vládu o tom v pátek informovala agentura Reuters. Země, která kdysi vyráběla globálně polovinu polovodičů, se snaží opět získat pozici předního výrobce vyspělých čipů. Podnik chce zahájit výrobu ve druhé polovině desetiletí a počítá i s dalšími investicemi vlády.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko investuje 70 miliard jenů (11,8 miliardy korun) na výrobu čipů

Japonsko investuje 70 miliard jenů (11,8 miliardy korun) na výrobu čipů | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„Polovodiče budou rozhodující složkou pro vývoj nových špičkových technologií, jako je umělá inteligence, digitální průmysl a zdravotnictví,“ uvedl na tiskovém brífinku ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Jasutoši Nišimura.

Firma Micron investuje 40 miliard dolarů do výroby čipů v USA. Vláda plánuje krok hojně dotovat

Číst článek

Japonská vláda do podniku v budoucnu pravděpodobně investuje další peníze. Chce do něj nalákat firmy zabývající se výrobou čipů ze Spojených států a z Evropy, například americkou International Business Machines a nizozemskou ASML, řekl agentuře Reuters jeden ze zástupců ministerstva obchodu a průmyslu.

Mezi další investory společnosti Rapidus patří firma Nippon Telegraph and Telephone, výrobce paměťových čipů Kioxia, dále společnost Softbank, výrobce součástek pro automobilový průmysl Denso, automobilka Toyota Motor a podnik Mitsubishi UFJ Financial Group.

Obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou se prohlubují a Washington omezuje Pekingu přístup k polovodičovým technologiím. Japonsko se snaží rychle oživit svou základnu pro výrobu čipů a chce zajistit, aby jeho automobilky a firmy zabývající se informačními technologiemi netrpěly nedostatkem tohoto klíčového dílu.

Tokio chce mít zároveň k dispozici vyspělou čipovou technologii nezbytnou pro rozvoj nových oborů, jako je umělá inteligence. Obává se také, že se Čína může pokusit převzít kontrolu nad Tchaj-wanem, současným světovým centrem výroby pokročilých čipů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme